kurec

Proč je zakázené genetické klonování?

Vždyť bychom se tam v mnoha oblastech zlepšili, což by vedlo k tomu, že bychom věci, které jsou neobjevené, objevili, byli bychom lepší skoro ve všem

Nejlepší odpověď
Drap

Neni zakázané. Máš mylné informace. Třeba klonování rostlin neni nic neobvyklého.

Další odpovědi
Kepler

Pokud vím, klonování zakázané není. Naopak se široce využívá klonovaní rostlin v zemědělství a v oblasti medicíny se nyní prudce rozvíjí klonovací metody s využitím kmenových buněk. Třeba vypěstování celých nových orgánů.
Klonovat člověka je spojeno s vysokým rizikem nezdaru, naráží to na odpor z hlediska náboženského, sami vědci mají i morální překážky. Technické překážky už vlastně žádné nejsou. Osobně si myslím, že předsudky jsou zbytečné. Každé jednovaječné dvojče je přirozený lidský klon.

dubraro

Mně se tak zdá, že si pleteš dva pojmy – klonování a genetické manipulace.
Klonování je vytvoření identické kopie nějakého organismu. Přes řadu úspěchů není ještě u savců tak dobře zvládnuté, aby bylo možné spolehlivě klonovat člověka.
Genetická manipulace je záměrná změna v genetickém kódu zárodečné buňky, která způsobí změnu v organismu, který se z ní vyvine. Takové manipulace se již celkem běžně provádějí u rostlin a docela úspěšně i u živočichů. Stále však přetrvává nejistota, jak budou takto změněné organismy reagovat se svým okolím a v dalších generacích. Proto je v EU zakázané geneticky modikované organismy pěstovat či chovat (viz např. nedávná aféra s oranžovými petúniemi). Geneticky modifikovat člověka si zatím nikdo moc netroufá, ne že by to technicky nešlo, ale z důvodů morálních a zákonných.