misadole

Proč je výhřevnost suchého dřeva větší než syrového?

Nejlepší odpověď
Dom Tailor

Suché dřevo má menší obsah vody a hoří proto lépe (voda ta nehoří…)… 😁

Další odpovědi
michael69

Čerstvé rozřezané(pokácený strom) dřevo obsahuje tzv. volnou vodu,která se ze ihned ze dřeva postupně odpařuje až k úrovni tzv. vody vázané,která ve dřevě zůstává,protože je chemicky vázaná.Čím více volné vody dřevo má,tím větší překážka hoření.Je to podobné jako rozdíl v hoření mezi vlhkým papírem a papírem suchým.

mosoj

Množství tepla které se uvolní ze stejného množství dřeva vlhkého a suchého je stejné. Jenom
u vlhkého se čast tepla spotřebuje na odpaření volné a vázané vody. Takže zbude méně tepla na vlastní ohřev něčeho.
Zákon o zachování hmoty a energie funguje

i v tom našem současném státě !!

S rostoucí vlhkostí se zvyšuje i odolnost dřeva proti zapálení a hoření. vysvětlení spočívá ve skutečnosti, že se část tepelné energie spotřebuje na odpaření vody volné a narušení vazeb a odpaření vody vázané. Navíc vodní parou zředěné hořlavé plyny mají nižší koncentraci a tím i horší zápalnost. Voda obsažená ve dřevě je proto dobrým retardérem hoření, ale pro negativní vliv na většinu ostatních fyzikálních a mechanických vlastností je z praktického hlediska tato schopnost nevyužitelná

dudu

Hoření je v podstatě prudká oxydace a ta v nepřítomnosti vody probíhá při vyšších teplotách., v ideálním případě lze hovořit o splynování.