MichaelOffic

Proč je víc populární mp3 formát, když při stejném bitrate má prokazatelně lepší kvalitu formát OGG?

Např když srovnáte frekvenční rozsah ogg 128kbps (až 20khz) s formátem mp3 (až 16khz), má OGG rozsah téměř jako mp3 320kbps.

Nejlepší odpověď
anonym

No, kdyby jen OggVorbis byl lepší, ale dnes je výrazně lepší než MP3 a dokonce i než OggVorbis nový formát OPUS …

Viz srovnání https://opus-codec.org/com­parison/

a narozdíl od MP3 je OPUS volně dostupný formát, a není zatížený licenčními poplatky, pro výrobce přehrávačů, takže jen s ním by hudba nejen že byla o něco kvalitnější a zabírala méně místa v paměti, ale přehrávače samotné by mohly být díky absenci licenčních poplatků o něco levnější … no ale bohužel i přesto je pořád nejpopulárněj­ší MP3.

Můžeme kroutit hlavou a divit se tomu, ale důvod je celkem jednoduchý, úderně vyjádřený úslovím … „Zvyk je železná košile“

Další odpovědi
aliendrone

Možná proto, že MP3 je starší, tudíž déle užívaný a proto rozšířenější. Je proto nasnadě, že každý player umí přehrát MP3, zatímco OGG se musel do nich později dodatečně implementovat a znáš to – lidé volí jistotu (v tomto případě přehrání). Také z toho důvodu je naprostá většina skladeb ve formátu MP3, aby byly „více zužitkovatelné“. Dodnes různé HW playery NEUMÍ OGG přehrát, nepodporují ho. Každé autorádio ti dnes přehraje MP3, ale s OGGem už to zdaleka tak není. SW playery ho umí snad všechny, myslím.

Stejně tak se můžeš ptát, proč lidé používají ztrátovou kompresi, když už je tu dávno BEZZTRÁTOVÁ (mnohem kvalitnější) komprese (např. flac), tudíž souhlasím s ge0rgem, že to nejspíš bude tou „železnou košilí“. ;) :)

Kepler

Pokud má někdo nějaké přenosné přehrávátko, tak to často ani nic jiného než mp3 neumí.

Sarrow

Jednoduše protože ji mainstreamová hudba nepotřebuje, nevím jestli ti něco říká loudness war
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Loudness_war

Vojta24

Lidi neví a nezjímají se, to je celé. IT gramotnost je mizerná a kolují mezi nimi neoprávněné obavy, jako třeba tady kepler píše o nedostatečné podpoře u přehrávačů, je to jen mýtus, Ogg je s námi už tak dlouho a výrobci základních chipsetů pro tyto přehrávače už ho podporují tak strašně dlouho, že je prakticky nemožné narazit dnes na přehrávač, který by ogg nedokázal přehrát úplně stejně spolehlivě jako mp3.

nyjono

Vojta24, je třeba si uvědomit, že většina lidí řeší denně spoustu jiných starostí, než je vzdělávání se v IT.

Kepler

Vojta: není to mýtus, když jsem před dvěma lety vybíral přehrávač, tak u těch levnějších to tak většinou bylo. Nakonec jsem koupil Hyundai za 1000,– a taky měl jen mp3. Vzal jsem ho, protože to mělo i rádio a video.

MichaelOffic

Ono záleží jaka značka a jak je líná jinak drtivá většina podporuje MP3/OGG/FLAC/WAV jako zaklad

anonym

Samozřejmě když patříš mezi ty kteří vůbec vědí o existenci efektivnějších formátů než je 30 let starý a neúměrně předražený MP3, nic ti nebrání je používat kdekoliv místo MP3, třeba podpora OggVorbis ve všech přehrávačích je výborná a tak přejít se dá doslova ze dne na den … jen tvá volba.

MichaelOffic

Ten právě že používám na stahování z YouTube protože si zachovává kvalitu do 20khz narozdíl od AAC které má 16khz :)