paul1

Proč je většina komet z ledu?

Včera na tv kanálu History bylo řečeno, že většina komet je z ledu, ale bez vysvětlení, odkud led pochází a také, že je možné, že tyto komety mohou působit jako nosiče bakterii a virů.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Asi takhle – zdaleka největší procento prvků tvoří primordiální vodík s trochou helia a nepatrným množstvím lithia. Vznikly hned na počátku vesmíru, všechny ostatní prvky ve vesmíru (až po železo) vznikly ve hvězdách termonukleární fú­zí.

Každá hvězda tento proces začíná fúzí svého vodíku na helium, pokračuje s jeho vyčerpáním dle své hmotnosti přes fúzi helia k vyšším prvkům (tzv. proton-protonový a C-N-O cyklus). K tvorbě těžších jader se dostanou jen těkteré, ty těžší, hvězdy lehké (jako naše Slunce)´nedokáží vytvořit ve svém nitru podmínky k fúzi těžších jader, která vyprodukují jen hvězdní obři či veleobři (až po zmíněné železo). Proto jsou největším podílem prvků ve vesmíru zastoupeny prvky až po kyslík.

No a voda (led), tedy H2O je tvořena právě nejčasteji zastoupenými prvky, proto je relativně běžnou sloučeninou. Nicméně „kometární led“ není zastoupen jen zmrzlou vodou, ale např. i zmrzlým methanem (CH4), tedy také ve vesmíru velmi bežnou sloučeninou (z nejdostupněj­ších/nejčastě­ji zastoupených prvků). A na methan (včetně jeho složitějších bratříčků) už si brousí zuby organická chemie, každopádně mnohé bakterie i viry jsou natolik odolné, aby podmínky na kometách přežily (byť třeba v latentní věčně zmrzlé formě).

Nevíme jak vznikl život na Zemi, jisté je že tento proces byl VELMI rychlý, protože se objevil prakticky okamžitě s počátkem archaika (tedy po období hadaika, kdy na Zemi panovaly podmínky neslučitelné se životem, jak ho známe). Je tedy dost možné, že na původně sterilní Zemi byl život „zavlečen“ právě dopadajícími kometami, kterých v tomto období ještě bylo jak buchtiček. Má oblíbená teorie je, že život a komplikované organické sloučeniny vznikly na Slunci v jeho nezářivém období (kdy sbíralo hmotu a to v jeho vnějších sférách). Času na to bylo dost, i podmínky panující tam byly zajisté podivuhodné. Po zážehu termonukleární reakce došlo k „rozfouknutí“ vnějších vrstev Slunce do okolí a dříve či později se tento bordel v podobě komet vrátil, aby Zemi nakazil tím svinstvem jménem organický život. :)

Pěkná otázka. :)

Další odpovědi
Kepler

Vodík byl prvním prvkem ve vesmíru a brzy následoval kyslík. Takže vody je ve vesmíru spousta. To, že by komety mohly být nosičem mikrobiálního života je jen ničím nepodložená teorie, život potřebuje ke své existenci desítky dalších podmínek.

JK2021

Jen doplním/opravím Keplera – všechny komety navíc pocházejí ze stejné oblasti sluneční soustavy – tzv. Oortova oblaku. Oprava: Ničím nepodložená teorie není teorie ale hypotéza…

JK2021

A hypotézou je mimochodem i samotný Oortův oblak.