Avatar uživatele
Pokročilý

Proč je ve 3D brýlích jedno sklomodré a druhé červené? Proč nemají stejnou barvu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vzhľadom na to, že 3D obraz sú vlastne 2 2D obrazy v jednom obraze (TV obraz je vlastne len dvojrozmerný, nie plastický, obraz) s farebným posunutím (pohľadu pravého oka a pohľadu ľavého oka) čo vytvára tzv. priestorový obraz. Aby ste takýto obraz mohli pozerať naraz oboma očami, musia byť pred nimi aj patričné filtre, aby každé oko vnímalo len obraz preň určený. Tieto pohľady sa následne v mozgu zmiešajú a až vtedy vytvárajú ten správne priestorový obraz.
Doplňuji:
odkazy v diskuzii

 

Další odpovědi:


Avatar uživatele
Stříbrný

Při 3D zobrazení tímto způsobem se používají dva černobílé obrazy, každý pro jiné oko, profiltrované danou barvou a složené dohromady. Filtry v brýlích umožní každému oku vidět obraz, který je pro něj určen. Mozek (s trochou štěstí) se na barvy vykašle a složí to dohromady zas jako obraz bez barevné informace, zato s informací o hloubce...
Částečně je možné přenést i informaci o barvě, pokud skutečná barva předmětu odpovídá použitým filtrům. Výsledek by bylo nutné ověřit

Je to pouze jeden ze způsobů pro 3D zobrazení. Další běžné způsoby, které jsou poněkud dokonalejší a dovolují přenášet i info o barvě be omezení jsou:
1. Promítání polarizovaného obrazu. Nutné brýle s polarizovanými skly. Každé oko dostává obraz s jinou polarizací světla. (obvykle kina, projektory)
2. Střídání snímků v čase. Nutné aktivní brýle, které podle signálu ze zobrazovací jednotky zatemňují střídavě levé-pravé sklo (kina, rychlé LCD monitory)

Led: Skoro by se mi líbila Tvá odpověď, ale vůbec se mi nelíbí výraz "barevné posunutí". Tam žádné barevné posunutí není. Barevný posuv je termín pro změnu pozorované barvy předmětu, který se vůči pozorovateli přibližuje/vzdaluje relativisticky zajímavou rychlostí.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Dochy, malý omyl, tie obrazy naozaj nie sú čiernobiele, to sa vám len tak môže javiť.
Jednoduchý príklad, jestvuje množstvo grafických programov (aj videoprogramov) kde si tento posun môžte prakticky vyskúšať, majú v ponuke vytvorenie 3D obrazu.
napríklad Zoner 3D Photo Maker
http://downloads.zoznam.sk/…
ďalej o 3D:
http://sk.wikipedia.org/…
http://www.zive.sk/…
http://downloads.zoznam.sk/…
http://www.3djournal.com/…
pruvodce_3D_foto_video.pdf:
https://docs.google.com/…?

docex=1&url=http://www.3djournal.com/…

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

OK, dá se dostat na téměř plné barvy, pokud rozdělíte na jedno oko jednu složku a na druhé zbývající dvě. Pro některé scény to ale může působit potíže.

V těch odkazech co jste sem nastrkal jsem nenašel prakticky nic užitečného k problému.
Zajímavější je třeba
http://en.wikipedia.org/…
Kde je možné se třeba dočíst, že v současnosti se používá většinou systém red-cyan (červená pro jedno oko a modrá a zelené pro druhé, který dovoluje zobrazit obvykle všechny barvy narozdíl od dříve používaného systému red-blue.

Pokud narážíte na termín "barevný posun" pak si trvám na svém. Ani v těch odkazech nic nepíší o barevném posunu, pouze, že jsou obrazy vůči sobě posunuty. (to je princip tvorby všech 3D obrazů na 2D zobrazovadle včetně stereogramu (autostereogramu))

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý iceT 807
Zlatý annas 670
Zlatý briketka10 653
Zlatý quentos 536
Zlatý marci1 497
Zlatý Drap 479
Zlatý bolak 356
Zlatý led 353
Zlatý hanulka11 271
Zlatý gecco 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.