BEAES

Proč je ve znaku Plzně velbloud?

Nejlepší odpověď
barnajka

O vzniku a vývoji plzeňského znaku Wikipedie říká:

Nejstarší částí znaku města Plzně byla stříbrná chrtice v červeném poli. V době husitských válek si ji do erbu umístili měšťané, aby symbolizovala věrnost města císaři a českému králi.

Tento znak polepšil Zikmund Lucemburský roku 1434 o dvouhrbého velblouda, kterého Plzeňští vzali husitům při jejich neúspěšném obléhání Plzně. Při jednom z výpadů za městské hradby se Plzeňským podařilo ukořistit živého velblouda, kterého sirotci pod vedením hejtmana Jana Čapka ze Sán přivezli jako dar krále z Polska za pomoc v bojích proti řádu německých rytířů. Plzeňští přivedli odcizeného velblouda s velkou slávou do města a později ho darovali Norimberčanům. Husité po ztrátě velblouda zanechali obléhání a od Plzně odtáhli.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Plze%C5%8­8sk%C3%BD_znak

Další odpovědi
hanulka11

Původním znakem města byla stříbrná chrtice v červeném poli, kterou si v době husitských válek dali do znaku měšťané, aby zdůraznili svou věrnost.
Od Zikmunda Lucemburského dostali roku 1434 zlatého velblouda v zeleném poli na památku svých činů za posledního obležení husity.
V roce 1466 papež Pavel II. rozšířil znak o dva zlaté klíče ve stříbrném poli a o zbrojnoše, držícího polovinu orlice ve zlatém poli.
V té době si Plzeňané sami dali do znaku obraz nejstarší plzeňské početi, tj. stříbrnou městskou bránu v červeném poli, v níž stojí král Václav II., držící v pravici obnažený meč a v levici štít s českým lvem. Na hradbě stojí prostovlasá dívka, mající v pravé ruce praporec s českým lvem a v levé s moravskou orlicí
Doplňuji:
http://web.zcu­.cz/plzen/coat/in­dex-cz.html

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Plze%C5%8­8sk%C3%BD_znak