Avatar uživatele
Poklička

Proč je ve znaku Pardubic polovina koně?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? manon, johana 56 před 4186 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
manon

Nevěděla jsem to, ale našla lehce na netu. Protože je to dlouhé, tak jen odkaz. http://www.pred­skolaci.cz/?p=12202

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ve znaku Pardubic je stříbrná přední polovice koně se zlatou
uzdouna červeném štítě. Kůň v heraldice = symbol síly, vytrvalosti, nebojácnosti, moudrosti. Bílý kůň = znamení vítězného míru. Štít je gotický (typické pro 13. a 14. století), trojhrotý, nahoře vodorovný, dole zahrocený, ze stran kónický. Samotný znak byl přejat od rodu Hronovců. Erb získal jistý Ješek z Pardubic, údajný prapředek Arnošta z Hostýně. Ten se roku 1158 účastnil tažení císaře Friedricha Barbarossy na Milán. Podle pověsti císařská vojska město dlouho marně dobývala, a tak se jedné noci Ješek ještě s několika dalšími českými pány rozhodl, že vniknou do města. To se jim také podařilo, město vydrancovali, ale když už prchali s kořistí, spustily poplach a při průjezdu městskou branou přeťala železná konstrukce brány Ješkova koně přesně v polovic. Hrdinný Ješek nechtěl jemu milé zvíře nechat na pospas milánským, hodil si koně na plece a odtáhl ho do ležení. Za tuto odvahu byl Ješkovy dán symbol polovice koně do erbu na paměť tohoto statečného činu. Milán nalomený Ješkovou odvahou posléze brzy padl. Pověst o znaku města je zobrazena na západním průčelí Zelené brány (návrh M.Alše). "

Zdroj: http://www.par­dubice.wrp.cz/er­b.html

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
AndreiRanger

Protože ta druhá nedokázala přeskočit taxis;-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Manon, bylas rychlejší. Opět jsem našla stejný odkaz, ale tentokrát si tvého všimla. 🙂

před 4186 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

:) Ono já se moc nenamáhám a beru první odkaz, který zodpovídá otázku či vysvětluje potřebné. Je to pár vteřin práce.
Ale samotnou mne zajímalo, jak to je. Byla jsem zvědavá, proč je koně půl :)

před 4186 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek