Poklička

Proč je ve znaku Pardubic polovina koně?

Nejlepší odpověď
manon

Nevěděla jsem to, ale našla lehce na netu. Protože je to dlouhé, tak jen odkaz. http://www.pred­skolaci.cz/?p=12202

Další odpovědi
anonym

Ve znaku Pardubic je stříbrná přední polovice koně se zlatou
uzdouna červeném štítě. Kůň v heraldice = symbol síly, vytrvalosti, nebojácnosti, moudrosti. Bílý kůň = znamení vítězného míru. Štít je gotický (typické pro 13. a 14. století), trojhrotý, nahoře vodorovný, dole zahrocený, ze stran kónický. Samotný znak byl přejat od rodu Hronovců. Erb získal jistý Ješek z Pardubic, údajný prapředek Arnošta z Hostýně. Ten se roku 1158 účastnil tažení císaře Friedricha Barbarossy na Milán. Podle pověsti císařská vojska město dlouho marně dobývala, a tak se jedné noci Ješek ještě s několika dalšími českými pány rozhodl, že vniknou do města. To se jim také podařilo, město vydrancovali, ale když už prchali s kořistí, spustily poplach a při průjezdu městskou branou přeťala železná konstrukce brány Ješkova koně přesně v polovic. Hrdinný Ješek nechtěl jemu milé zvíře nechat na pospas milánským, hodil si koně na plece a odtáhl ho do ležení. Za tuto odvahu byl Ješkovy dán symbol polovice koně do erbu na paměť tohoto statečného činu. Milán nalomený Ješkovou odvahou posléze brzy padl. Pověst o znaku města je zobrazena na západním průčelí Zelené brány (návrh M.Alše). "

Zdroj: http://www.par­dubice.wrp.cz/er­b.html

AndreiRanger

Protože ta druhá nedokázala přeskočit taxis;-)

annas

Manon, bylas rychlejší. Opět jsem našla stejný odkaz, ale tentokrát si tvého všimla. 🙂

manon

:) Ono já se moc nenamáhám a beru první odkaz, který zodpovídá otázku či vysvětluje potřebné. Je to pár vteřin práce.
Ale samotnou mne zajímalo, jak to je. Byla jsem zvědavá, proč je koně půl :)