Tejulka

Proč je ve znaku Frenštátu p. R. sv. Martin?

Prosím Vás nevíte za jakých okolností zvolili na městský znak zrovna sv. Martina??

Nejlepší odpověď
marci1

Možná proto, že ve Frenštátě p.R. je kostel sv. Martina, patrona tohoto města.

Další odpovědi
annas

Přesně se nedá na otázku odpovědět.

Patronem města, pečetním symbolem a později i znakem Frenštátu pod Radhoštěm se stal
sv. Martin Tourský, zdejší římskokatolický kostel je mu zasvěcen. Kdy se tak stalo, nelze
s určitostí říci. Legenda říká, že sv. Martin (asi 316 až 397) byl původně římský voják,
později misionář a biskup v městě Tours ve Francii. Světec ale nechtěl biskupskou
hodnost přijmout a schoval se mezi husy. Ty ho však svým štěbetáním prozradily.

Další legenda. Sv. Martin je nejčastěji zobrazován jako voják, který se s žebrákem dělí o plášť (legenda o plášti) a. stal se tedy vzorem soucitu s chudými, kromě jiného je považovaný za ochránce zemědělství, zvířat, cestovatelů atd.. To byl zřejmě jeden z důvodů. Valašsko byl totiž chudý kraj., v 19. století kvůli tomu hodně místních obyvatel odešlo do Ameriky.

Sv. Martin měl chránit obyvatele na cestách, pole před neúrodou, lidi před chudobou atd. , zajistit, aby se vše dařilo v oblastech, které spadaly pod jeho ochranu.

Proto i v současnosti na jeho svátek přijíždí Martin a bílém koni a požehná obyvatelům Frenštátu a otevře trh, rozhazuje dukáty – symbol legendy o podarovaném plášti .
Doplňuji:
To, že je ve městě kostel sv. Martina, neznamená, že je sv. Martin ve znaku města.

Informace jsem vybrala z mnoha zdrojů, využila i vl. věd., takže odkaz není možné vložit.

Drap

Wiki:

Znak města má tuto podobu: v červeném štítě sedí na zlatém stolci, postaveném na třech stříbrných stupních v patě štítu, sv. Martin z Tours ve stříbrném šatě a s mitrou na hlavě. V pravé ruce drží zlatou berlu, levicí žehná. Na opěradlech stolce stojí dvě odvrácené stříbrné husy se zlatou zbrojí, hledící k biskupovi.
Legenda praví, že svatý Martin (asi 316–397 n. l.) byl původně římský voják, později misionář a biskup ve francouzském Tours. Podle legendy světec nechtěl přijmout biskupskou hodnost a schoval se mezi husy. V křesťanské ikonografii je sv. Martin nejčastěji zobrazován jako voják, který se s žebrákem dělí o plášť.

Prapor města má tuto podobu: na červeném listu bílá postava sv. Martina z Tours se žlutou berlou v pravici, sedící na žlutém stolci a žehnající levicí. Na opěradlech odvrácené bílé husy se žlutou zbrojí, hledící k biskupovi. Tři stupně pod stolcem jsou bílé. poměr šířky k délce je 2:3.

Tejulka

Všem moc děkuji, je to praštěná otázka.. odpovědět na něco, co není přesně dokázáno… Hold ve škole po nás chtějí nejrůznější nesmyslné informace..:D