Standaa

Proč je ve vzduchu vodní pára (plnné skupenství vody), když má vzduch teplotu třeba 30°C?

Vodní pára by se měla v takovémto (plynné) skupenství vyskytovat, pokud je okolní teplota 100°C a více, ne? Tak jaktože ve vzduchu vodní pára nezkondenzuje, když nemá 100°C a více?

Odpovědi
Quimby

Ne, každá kapalina se vypařuje za jakékoliv teploty. Při dosažení 100°C se žačne voda vypařovat.
Na přeměnu skupenství je potřeba energie, takže vodní pára se může vyskytovat i při nižší teplotě, ovšem časem sama zkondenzuje na vodu – třeba v koupelně se může orosit zrcadlo když je napuštěná teplá voda, která určitě nemá 100°C.
To samé jsou vlastně mraky nebo mlha

gecco

A proč by ve vzduchu pára nebyla???
Voda se odpařuje při libovolné teplotě, dokonce i led sublimuje…
Najdi si, co znamená rosný bod a trojný bod.
😉
Jo – a proč tomu tak je? – protože fyzika…
😁

jpau

Zapomínáš na to, že je vedle teploty je tady ještě tlak

mosoj

Tak jsme se dozvěděli , nebo spíše nedozvěděli , co je trojný bod.
Jak to že ti uschnou trenýrky ? To je zahříváš na 100oC ?

1-.Je-li voda ve styku se vzduchem, bude se vypařovat tak dlouho, až bude vzduch jejími parami nasycen. Takže také není pravda , že by se voda odpařovala neustále.

2. Vzduch bude nasycen vodní párou tehdy, když se její parciální napětí v soustavě bude rovnat napětí její páry při dané teplotě.

3. Více objasní Ramzinův diagram vlhkého vzduchu.

Vodní pára ve vzduchu kondenzuje. Mraky nejsou pára ale voda !!!!!
Pára je bezbarvá.