Michael13

Proč je ve vyšší nadmořské výšce chladněji? Teplý vzduch přece stoupá vzhůru.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, teplý vzduch stoupá vzhůru, ale to platí jen ve velmi omezené míře. Jak se zvyšuje nadmořská výška, tak i klesá atmosférický tlak. Jak známo podle termodynamických zákonů, s expanzí plynů klesá i jejich teplota (výjimkou je vodík). Kromě toho, zvláště nad oblaky, které fungují i jako tepelná izolace, je prostředí vzdálenější od teplého zemského povrchu a více otevřeno kosmickému chladu.

Další odpovědi
mosoj

Slunce samotný vzduch neohřeje.
Vzduch se ohřívá od země. Zde má největší teplotu. Jak stoupá tak chladne.
Chladnutí je celkem rovnoměrné a jsou na to tabulky.

http://fyzmatik­.pise.cz/1794-proc-klesa-teplota-vzduchu-s-nadmorskou-vyskou.html

To jenom aby Kepler nepochyboval. Na proudění a jiné faktory zde není prostor.

magorvkleci

Není tak docela pravda, že teplota s výškou pořád klesá. V průměru klesá asi do 10 km (tzv. troposféra), pak je konstantní (tzv. tropopauza) a od 20 km do 50 km zase stoupá, a to kvůli vyššímu obsahu ozónu, který dobře pohlcuje UV a IR záření.

Ale do 10 km ano, teplý vzduch stoupá do výšky, tam se rozpíná a tím se (protože je dobrý tepelný izolant) ochlazuje. V tropopauze už tento řídký vystydlý vzduch původně ohřátý zemským povrchem výš nestoupá.

Dochy

ad Mosoj: Nechápu ten dodatek. Zvlášť když v odkaze je napsáno přesně to co píše Kepler a víceméně to samé co s menší mírou podrobností píšeš i Ty – až na větu „Na proudění a jiné faktory zde není prostor.“

Ušlo mi něco?