Kalpy

Proč je ve venkovním vedení tak moc vysoké napětí?

Slyšel jsem, že je to kvůli ztrátám, ale stejně to nějak přesně nechápu. Díky.

Nejlepší odpověď
Hlada

Vodiče musejí být z ekonomických důvodů co možná nejtenčí.
Se zmenšujícím se průřezem stoupá odpor.
Ztrátový výkon = R x I2
Přenášený výkon = napětí x proud
Z toho vyplývá, že ztrátový výkon je při daném odporu (průřezu) menší, pokud se daný výkon přenáší vysokým napětím a malým proudem.

Další odpovědi
Kepler

Čím vyšší napětí, tím menší proud, čím menší proud, tím menší odpor, čím menší odpor, tím menší ztráty formou tepla. Odpor je vlastnost každého vodiče za normální teploty, ztrácí se jen za velmi nízkých teplot (supravodivost).

Quimby

Ano, je to kvůli ztrátám. Elektrický výkon je P=U.I . Čili si vlastně můžeme vybrat jak chceme stejně množství energie doručit. No a proud je pohyb částic, čili při něm dochází k tepelným ztrátám – vodič se zahřívá. Což se hodí třeba u sváření, ale určitě nechceme aby se nám elektřina zbytečně vytrácela z drátů ve formě tepla do prostředí. No, takže se používá raději vysoké napětí a malý proud.
Při použití velkého proudu je také totiž potřeba tlustý vodič aby se právě nepřepálil. Naopak na tom jsou stavěné pojistky třeba proti blesku – jakmile projde moc velký proud, tak se pojistka přepálí a obvodem přestane protékat proud.

JájsemRaibek

Právě i kvůli ztrátám se uvažovalo nebo snad i uvažuje o změně palubního napětí v autech ze současných 12V na 24 nebo dokonce až na 48V.
Ale jak uvedli už ostatní je to kvůli ztrátám.

mosoj

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99eno­sov%C3%A9_ztr%C3%A1ty

Dochy

Jde o volbu optimálního bodu při zohlednění těchto aspektů:

  • Tepelné ztráty na vedení (při daných vlastnostech vedení jsou úměrné druhé mocnině proudu
  • Ztráty svodem a vyzařováním (při daných vlastnostech vedení jsou složitější funkcí napětí a frekvence, při vysokých napětích koronový výboj – zvláště na případných hrotech na vedení)
  • Cena vedení (pro vyšší proudy musí být silnější a tedy dražší vodiče a mohutnější stožáry které je unesou, pro vyšší napětí větší vzdálenosti vodičů a tedy mohutnější stožáry)
  • Bezpečnost, ekologie,…
  • náklady na transformaci energie (pro 50Hz jsou běžně známé a používané technologie)

Například pro extrémně dlouhé vedení je výhodnější používat stejnosměrný proud – jsou pak nižší ztráty vyzařováním.

Kepler: „čím menší proud, tím menší odpor“ tato část moc nesedí (alespoň při běžných podmínkách na vedení je zanedbatelná)