Proč je ve slovenském jazyce vynechané písmeno Ř?

Je to pro ně asi těžké, co? Pepž, stšíkačka…

Nejlepší odpověď
annas

I když je slovenština západoslovanský jazyk, neproběhly v něm všechny hláskové změny jako v češtině.

V praslovanštině existovaly souhlásky

  1. měkké – č, ž, š, c, dz(z), ň, j
  2. tvrdé – k, g, ch
  3. s párovou měkkostí – z – ź, s – ś, m – ´m, r – ŕ atd.

Tato párová měkkost se udržela v ruštině a polštině, v češtině zanikla.

Ve 13. století z ŕ vzniklo ř. Bylo to ovliněno dalším jevem, zánikem jerů. Proto se třeba ř střídá s r – stařec – bez starce atd.

Ve slovenštině tato změna neproběhla. Hláska ř ve slovenštině tedy není, takže není ani písmeno ř.

Další odpovědi
Lamalam

My zase nemáme Ĺ, Ľ a ô.

Agneta

Protože je to východní zahraničí, ale umí ještě vyslovit „h“, a to už je u slovanských jazyků vyjímkou:D

gecco

Lebo ho, zo Slovákov, vedia vyslovit iba záhoráci…
😉
Nic si z toho nedělej, pro nás je podobným oříškem „^“ (vokáň),
kámoši Slováci při mé výslovnosti „gulôčka“ smíchy padají ze seslí…
😉

marci1

Asi chtěli mít „měkčí“ jazyk. Česká písmena ě, ů také nejsou ve slovenštině.
Naproti tomu mají :
ä – v neutrálním stylu spisovné slovenštiny se vyslovuje jako e (päť, pamäť)
ľ – měkké l (ľahký)
ĺ – dlouhé slabikotvorné l (dĺžka)
ŕ – dlouhé slabikotvorné r (vŕba)
ô – uo (hôrka)
Wiki

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.