TomDG

Proč je v USA elektronika někdy tak levná?

Ahoj, mám otázku. Nedávno jsem na stránkách Applu si prohlížel iPhone 5S 64 GB… Stál nějakých cca 199 nebo 299 USD, už nevím, ale bylo to velmi málo.. Když jsem si přepl na českou verzi, cena byla mnohem mnohem vyšší. Na netu jsem četl, že v USA je elektronika kolikrát velmi levná, ale nevím proč. Jaký je důvod, že Apple si prodává své produkty v USA levněji než třeba v Evropě a ostatních kontinentech? :) děkuji

Odpovědi
gecco

Cena toho iPhone je podmíněna současným zakoupením nějakých služeb nějakého operátora na předem definovanou dobu…
U nás to operátoři prodavali taky tak – říkolo se tomu „dotovaný telefon“…
😉

lexx

  1. počítej podle tamních reálných mezd tedy jinak kupní síly
  2. hromadná výroba srazí cenu
  3. levná pracovní síla asiátů a importní politika státu

McArthur

Základní rozdíly mezi Evropou (EU) a USA jsou:

  1. V USA je záruka 12 měsíců, v EU 24 měsíců
  • náklady na prodlouženou záruku a tedy vyšší riziko reklamací se započítávají do ceny
  1. Místní daně jsou v USA podstatně nižší
  • v EU se platí DPH (u nás 21 %), v USA se platí jen v některých státech a její výše se obvykle pohybuje na úrovni 6 %
  1. Poplatky za všechno
  • v EU se platí za prodej elektroniky řada poplatků, které jsou započteny do ceny (poplatek za elektroodpad, poplatek za uvedení obalu na trh atd.)
  1. Autorské poplatky
  • v EU se platí autorský poplatek za paměť v zařízení, v USA se neplatí
  1. Přímý prodej
  • v USA prodává přímo Apple (je tam doma), v ČR jde prodej přes velkoobchody, které chtějí svou marži

Často to jsou malé částky, které dohromady dají slušnou sumu.

A jak píše gecco, nabídka může být dále dotována podmínečným zakoupením dalších služeb.