Gestas

Proč je v Praze na Zličíně tolik ulic pojmenovaných po valašských obcích?

Jen namátkou: Hrozenkovská, Tylovická, Halenkovská, Leskovecká, Vsetínská atd.

Nejlepší odpověď
annas

https://www.zli­cin.info/zaji­mavosti/117-za-tajemstvim-nazvu-ulic-na-zlicine

"Za tajemstvím názvu ulic ve Zličíně "

"Pojďme se s námi „vydat“ za tajemstvím názvu ulic na Zličíně. Víte, jak vznikly názvy jednotlivých ulic, které se zde nacházejí? Že například ulice Bertrámová byla pojmenována po okrasné a léčivé bylině z čeledi hvězdicovitých – řebříček bertrám, která roste na vlhkých lukách, rákosinách či rašeliništích? A tušíte, že názvy mnoha ulic mají inspiraci na daleké malebné Moravě? Toto tajemství nám pomohl nedávno odhalit Zličínský zpravodaj.

Ulice Betrámová byla přejmenována v polovině 70. let, kdy byl Zličín připojen k Praze (1974). Do té doby se ulice jmenovala Krátká. Abychom se dozvěděli, jak přišla ke svému názvu Ulice Dolňanská, museli bychom se vydat do vsi na jihovýchod Moravy Dolňansko. Do roka 1994 se tato zličínská ulice jmenovala podle své polohy, leží totiž u hřbitova, proto měla příznačný název Samota u hřbitova. A napadá Vás, proč se asi ulice Do Blatin jmenuje právě takto? Je to pomístní název, který vyjadřoval fakt, že se zde nacházela blátivá mokrá půda. Do roku 1975 se tato ulice jmenovala Nádražní, ulice směřovala totiž k železniční stanici Praha Zličín. Další inspirací pro název ulice Halenkovská byla opět Morava, tentokrát spíše severní, jednalo se o ves Halenkov, která leží nedaleko Vsetína. Tato ulice se jmenovala do roku 1975 Družstevní. A znovu se budeme muset vydat na Moravu, abychom tam v okrese Znojmo nalezli ves Hevlín, podle kterého se jmenuje další z místních ulic, a to Hevlínská. A víte, že Zličín měl také Bělohorskou ulici, kterou se nyní pyšní Praha 6? Tak se jmenovala dnešní Hrozenkovská ulice do roku 1977. Tento název ulice vznikl opět díky moravské inspiraci, ve Zlínském kraji se nacházejí Starý i Nový Hrozenkov."

Další odpovědi
Edison

Takhle je to po Pze všady. V Břevnově se zase ulice jmenují po 27 popravených českých pánenech, ve Strašnicích je zase spousta ulic pro ruských, bulharských a jugoslávských městech… Letňany, Prosek a okolí má zase ulice hodně po význačných vědcích…

Kepler

Asi tam je taková malá exkláva Valachů, která tam vznikla poté, co zjistili, že v okolí roste hodně trnek. Takže je tam v každé druhé ulici černá palérňa. I ten název Zličín je podobný Zlínu. Na Vinohradech se zase zabydlela půlka Evropy: ulice Anglická, Francouzská, Ruská, Slezská, Kodaňská, Litevská, Moskevská…Tam zase chtěli vysázet vinohrady, ale komunisti jim to znárodnili a zlikvidovali.

Edison

Jinak ulice ve městech se kdysi pojmenovávali podle směrů na obce, kam vedly. Ale to už je hooodně dávno. Je to skoro jako vzletové dráhy letišť. Ta čísla jsou hrubý azimut v desítkách stupních. 6–24 v jednom směru AZ 60 st., v opačném AZ 240 st.