cizrna

Proč je v obchodech hnědý cukr dražší než bílý?

Našla jsem ze zdrojů informace, že se bílý cukr vyrábí z hnědého. V počátečním stádiu hnědý cukr prochází rafinováním a pak odbarvováním, z čehož pak vznikne cukr bílý. Logicky je tedy bílý cukr nákladnější na výrobu, proč je tedy levnější?

Nejlepší odpověď
gecco

Jsou dvě možnosti:

  1. jde o nerafinovaný řepný cukr nebo řepný cukr dobarvený (třeba karamelem) – v tom případě jde jasně o módní výstřelek (a kdo chce být ´in´, zaplatí)
  2. jde o třtinový cukr – proto, aby byl dražší, jsou jasné indikace – není domácí provenience (doprava není zadarmo) a jeho spotřeba je nízká (tím dražší doprava)

Další odpovědi
Emefej

Protože móda a marketing.

johana 56

Cukrová řepa obsahuje řepnou melasu, nevhodnou ke konzumaci, využívá se spíše při dalším zpracování v lihovarnictví a farmacii.
Spolu s ostatními nežádoucími látkami se odlučuje rafinací, čímž cukr získá bílou barvu.
Hnědý cukr je tzv. nedočištěný. Jeho vysokou cenu (nebarveného!) zpravidla určuje podíl melasy třtinové, která je dovážena z ciziny.

jamar28

Protože hnědý cukr mnohdy lidé ztotožňují s třtinovým cukrem, který je dražší a zdravější. Marketing se to nebojí využít.

marci1

Možná proto, že hnědý cukr obsahuje melasu. Melasa obsahuje vitaminy a minerály – například vápník, železo, sodík, draslík, ale i chrom, zinek, selen, mangan, molybden, měď, hořčík, fosfor a další. Jsou v ní i aminokyseliny. 🙂
http://www.pro­zeny.cz/magazin/zdra­vi-a-zivotni-styl/zaujalo-nas/39123-hnedy-trtinovy-nebo-prirodni-jak-se-vyznat-ve-variantach-cukru

UltraFan

Marketing … ale nenech se zmást. V normálních obchodech je Hnědý cukr většinou normální bílý cukr obarvený karamelem. Kvalitní Hnědý cukr koupíš jen ve zdravé výživě.

Radius

Když jsem se před 30 lety učil na učilišti v Kolíně (tam v Polabí se cukrová řepa hodně pěstuje) tak jsme občas chodili sbírat cukrovou řepu, ta ležela na zemi (na poli, bylo to jen to, co vozy neodvezly) a nakládalo se to (bulvy) ručně na náklaďáky a to se pak vozilo do cukrovaru. Nebylo toho sice tolik, ale protože tam bylo plné pole cukrové řepy, tak bylo škoda to tam nechat ležet. Cukrovarů tam v okolí bylo více. A cukrová řepa je asi mnohem jednodušší na pěstování a zpracování na bílý cukr a rostlo tam v Polabí toho dost (plná pole cukrové řepy) a tak je ten bílý zkrátka levnější.

Více zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cukr

Já nejsem znalec, jen uvádím osobní zkušenost s cukr. řepou od Kolína.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Cukr

lexx

demokracie, svoboda, volný trh…