Karlmann

Proč je v názvu květiny slovo „Gem“?

Co znamená slovo „Gem“ v názvu naprosté většiny hrnkových květin v květinářstvích? Např. Fuchsia Gem nebo Dianthus Gem? Geneticky modifikovaná?

Nejlepší odpověď
annas

Znám gemmoterapii – terapie z pupenů rostlin květin, stromů.

Nezačínají květiny kvést, tedy mají pupeny?

Gem – zkratka z latinského gemen = pupen.

Gemma – anglicky pupen.

Gem je drahokam, klenot, možná se k rostlinám dostal přeneseně – barva, vzácnější druh rostliny než je původní atd.

Ale původem gem souvisí s latinským gemma – kořen gembh = pupen, výhonek, klíčit.
Drahokam, šperk zněl původně staroanglicky gimm, je rovněž odvozený od gemma. Záleží na době původu, názoech etymologů.
Ve staroslověnštině prozebnoti znamenal výraz klíčit.
http://www.ety­monline.com/

Je mezi názvy květin, stromů atd. tolik klenotů?

Možná některé květin jsou jedinečné, výjimečné, ale jinak gem vyjadřuje souvislost s vypěstováním z naklíčených výhonků či jiného způsobu rozmnožování, možná i z pupenů . zárodků větvičky atd.

Takže Gem nesouví s klenotem, ani s nerozvitým pupenem, ale se způsobem rozmnožování květin.

Ptala jsem se v květinářství, názory se lišily. V jednom velkém zahradnictvím mně majitel řekl, že by to mohl být

kultivar, blíže neurčený druh, uměle vypěstovaný, nedědičný druh rostliny, jedinec, který má vlastní znaky, jimiž se liší od jiného poddruhu téhož druhu. Takže je vzácný, jedinečný, ale byl získaný třeba z výhonků.

V odkazu jsou kultivary aksamitníku – jedním z nich je Red Gem. Vyznačuje se krásně červenou barvou, takže může jít o přenesený význam. Ale určitě všechny květiny nejsou „klenoty“.
http://abeceda­zahrady.dama.cz/cla­nek/aksamitnik-nenarocna-rostlina-do-zahrady

Důležitá je minulost, tedy původ slov, etymologie, původ slov, který je uvedený v anglické etymologii.

Další odpovědi
Emefej

To není žádná zkratka, je to normální cizí slovo gem, čili drahokam, klenot, diamant atd.

Slovo gem v názvu odrůdy se používá nejenom u květin, ale i u ovoce, zeleniny, jehličnanů nebo chmelu či tabáku. Autor jména odrůdy tím asi chtěl vyjádřit jistou výjimečnost nebo krásu jím vyšlechtěné rostliny. S poupaty to zcela jistě nijak nesouvisí.

Emefej

annas > vycizelovaná odpověď. Škoda, že plebsu je toto privilegium odepřeno. Teď s tím diamantem vypadám jako blbec.

annas

Neberte to tak, já zase zblbla to poupě. Ale děkuji.
Myslím si, že není nutné, abyste takto uvažoval.

Mně právě ten klenot neseděl pro všechny druhy květin, ale přivedl k dalšímu pátrání, k etymologii, jíž jsem měla začít, neptat se v květinářství, jít zjstit původ „v chytrých knihách“, mnohými tak zatracovanými.
Možná ani tazatel nebude číst.