Avatar uživatele

Proč je v Indii kráva posvátná?

Jsou tím pádem "za vodou"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vysvětlení, proč je právě kráva posvátná, je velice nesnadné. Krávy byly kdysi podstatnou součástí majetku polokočovných Árjů, předků dnešních Indů. Poskytovaly jim mléko a máslo a když už je eventuálně zabili, tak kůži a rohy. V jejich polokočovné existenci to byla jediná jistota, že nezahynou hladem – ostatně kočovné kmeny v Africe si ze stejných důvodů drží dobytek dodnes. Lze soudit, že krávy nebyly zabíjeny bez pádného důvodu. Takovým pádným důvodem mohla být třeba oběť bohům. Maso z ní ovšem jedli lidé; potraviny se tímto způsobem obětují v Indii doposud. Ve védách, nejstarších indických textech, se o krávě mluví jako o té, jež nemá být zabíjena. Zabita ale v žádném případě neznamená, že nemůže být obětována bohům! Ve staré Indii bylo hovězí maso předkládáno váženým a vzácným hostům. Manuův zákoník výslovně uvádí, že zabití k oběti není zabití. Tyto pružné předpisy ale časem zrigidněly a kráva by se proto dnes neměla zabíjet za žádných okolností.

Dojde-li k rituálnímu znečištění, měla by pomoci konzumace směsi takzvaných pěti nektarů – kravské moči, trusu, mléka, másla a jogurtu. Zemře-li býk, dočká se dokonce někdy pohřbu se všemi poctami, což je při cenách dřeva v dnešní odlesněné Indii skutečně velkorysé gesto. Kráva – samice je považována za vtělenou podobu vlídného aspektu ženského principu. Z jejího lůna se údajně rodí veškerý život. Je dokonce ztotožňována s „Matkou Indií“ – jak Indové své zemi přezdívají. Odhadovaných 300 milionů vtělených „vlídných aspektů“ bloumá subkontinentem a po několika letech života umírá předčasně na zanesení zažívacího traktu neúnosným množstvím neorganických odpadků a střevní zástavu jako jeho důsledek.

V jakém smyslu za vodou? Kvůi "šíleným kravám"?
Více na:

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:-ycEnNB OJ8cJ:www.animalrights.webz.cz /indie_1.htm+Pro%C4%8D+je+kr%C 3%A1va+v+Indii+posv%C3%A1tn%C3 %A1&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&s ource=www.google.cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V časopise jsem před časem četla , když jsou v Indii velké svátky /na ulicích je spousta lidí a konzumuje se spousta potravy , všude se válí plnou odpadků... psi, kočky a krávy se o odpad postarají / jinak by Indové zhynuli ve špíně -proto považují krávu za posvátnou.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.