ten který je

Proč je v ČR nedostatek zubních lékařů?

Stávající zubní lékaři nové pacienty nepřijímají,mají plný stav a jsou dlouhé čekací lhůty.Přitom jsou ale zubní lékaři nejméně závislí na platbách od zdravotních pojištoven.

Nejlepší odpověď
Dismas

Protože s takovým vzděláním to můžou dělat za mnohem větší prachy v Německu.

Další odpovědi
da ny

  1. přísný výběr u přijímacího řízení
  2. malý počet přijímaných studentů do ročníku na LF
  3. nejdražší VŠ student pro stát i rodiče (musejí si platit spotřebovaný materiál např. do fantomárny…)
  4. náročné studium, z ročníku o 30 lidech dokončí studium maximálně 10 lidí.

-
5. komzervační stomatologie je bez protetiky neuživí a někteří jsou velmi nešikovní (broušení, otisky, válčí se šablonami)
Do zahraničí oproti všeobecným lékařům odchází jen mizivé % zubařů ;)..

Praktickému lékaři stačí tužka, NTB a fonendoskop s tlakoměrem 😉
Stomatolog pracuje jako zaměstnanec za mrzký peníz, zařízení soukromé ordinace stojí statisíce ;D

Drap

Je jich v současné době málo vystudovaných. To je celý problém.

anonym

Protože je více lidí se špatným chrupem. nedivím se, při takové žrádle…!

anonym

Protože za komunistů kdo vystudoval v Československu, tak za 1. dostal umístěnku a měl IHNED práci a za 2.každý musel do něho vložené investice (veškeré vzdělání zadarmo) nějakým způsobem vrátit státu.
Už tenkrát se stát choval jako kapitalista.Myslíš, že když jeden kapitalista dá svému učni všechno ZADARMO tak mu pak dovolí odejít ke konkurenci, který tak ZADARMO přijde k už vyučenému člověku a nemusel do něho vrazit ani korunu?

Petr Novák

Nevím jaký je systém. Ale přišel jsem na ošetření do zubní ordinace v 11 hodin dopoledne, čekárna naprosto prázdná a bylo mi sděleno, že mají plný stav a že mě neošetří. Přesvědčil jsem se, několikrát, že čekárna je prázdná. Tak nevím proč není systém nastaven jako u obvodního lékaře, kdy v ordinační hodiny musí přijmout každého pacienta k ošetření a zrušil bych objednávkový systém v celém zdravotnictví pro veřejnost, který právě způsobuje dlouhé čekací doby a nedostatek kapacity lékařů. Vždyť pacient má právo na lékařské ošetření a zatím zdarma a podle počtu lidí v čekárně se rozhodne zda čekání podstoupí či přijde druhý den, ale rozhodně nečeká několik měsíců. Úhrada od pojišťovny by měla být vázána na na skutečně ošetřené pacienty, nikoliv početní stavy v evidenci. Ordinační hodiny by měly být uzpůsobeny na lékařskou péči o pacienta zvlášť a obchodní a administrativní úkony. To je můj názor.

cochee

Ty, lahny, a k jakéže konkurenci může utéct ZUBAŘ?!

Jakou souvislost má tvůj popis, jak to bylo za komárů, s tím, proč je málo zubařů dneska?

anonym

Souvislost to má takovou, že za komunistů bylo plánované hospodářství a DOPŘEDU se vědělo, že bude potřeba tolik a tolik zubařů a tak se vzal stanovený počet + něco navíc.A ti zubaři po dokončení školy dostali OKAMŽITĚ práci, sice ne třeba ve městě kde chtěli, ale dostali umístěnky do jiných měst.
Po skončení školy NEEXISTOVALO odejít jinam, neboť uchazeč by MUSEL ZAPLATIT VEŠKERÉ UČENÍ a na to nikdo neměl peníze.
Dneska se TADY ZADARMO VYUČÍ a pak utečou do zahraničí kde mají více peněz než tady.Takže on neuteče ke konkurenci v České republice, ale jde do Německa, Rakouska apod.
Takže zubařů by byl dostatek ALE STÁT BY JIM MĚL NAPAŘIT IHNED VEŠKERÉ UČENÍ ZAPLATIT a oni by si pak rozmysleli utíkat za lepším do zahraničí.
Čili jsi vyučený zubař, tak dělej svou profesy zde, jakmile tu profesy zde nevykonává, tak ihned vymáhání peněz za vyučení.

cochee

Ok, máš částečně pravdu, ale zrovna s tím vyučením zadarmo – to u zubařů moc nejde. Viz odpověď da ny, bod 3.