Kelt

Proč je v českých písničkách převážně na dlouhou notu slabika obsahující a?

Karel Gott – Být stále mlád, ale i jiní, mám rád, Nějak se nezpívá – on šílí, to je mé, Snad Dú Valaši dú používá jinou slabiku a přitom by skladatelé , respektive textaři byli schopni takový text napsat. Chci s tebou žít a Já tě mám rád, rytmicky stejné, ale většina by použila to druhé. proč? Co myslíte? Děkuji.
Doplním, že v hymně se zpívá domov můj, voda hučí, a v Rusalce – Měsíčku na nebi hlubokém, světlo vidí atd

Nejlepší odpověď
Edison

Protože se snadno prodlužuje. Zkus si to. Jdeště jde o výšku tónu. To sis ale všiml těch lepších případů. Dnes je mnoho českých songů napsáno a zpíváno tak blbě, že krátké a dlouhé samohlásky jsou zpřeházené tak, aby se to přesně trefovalo do ritmiky. A zní to příšerně…

Další odpovědi
Kepler

Karel Gott byl tím pověstný, doslova požadoval po textařích, aby se tam často objevovalo ono dlouhé áááá. Zdůvodňoval to tím, že jedině tak vynikne jeho kantilénový hlas.

ivzez

Netýká se to až tak (jen) dlouhých tónů (u not bych o délce nemluvila), jako
vysokých tónů. Většině zpěváků se ve výškách hůře zpívá, proto vítají „usnadnění“ („a“ se jim ve výškách zpívá lépe).

Kde domov můj → melodie: https://vlast­.cz/soubory/nah­rane/hymna.gif

Kdysi, snad ještě za minulého režimu, jsem někde četla nebo slyšela
rozhovor s textařem, který říkal, že Gott má ve výškách nejradši „e“ a že
ve výškách bravurně zvládá i samohlásku „i“.

marci1

Myslím si, že dlouhé -ááá- se dobře zpívá.Třeba Karel Gott má v textech svých písní tolik -á-, až oči přechází. Např.:
Láska, já, rád, hrát, tenkrát, mlád, snídá, tajná, sváteční, září, zlá, vánoce,
padá, hrátky, vám, zpráv, zázrak, strážný, pravá, vdává, rájem, dál, zmírám, Mája … 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Diskografi­e_Karla_Gotta