Avatar uživatele
Bronzový

Proč je v Bibli text na každé stránce ve dvou sloupcích?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Důvod psaní do dvou nebo tří sloupců v minulosti - velikost "papíru", snazší psaní rukou, délka vět i snadnější vnímání souvislého textu.
--
Záleží na tom,m které vydání Bible máte na mysli.

1. Podle tzv. Leningradského kodexu, který obsahuje všechny díly hebrejské bible se uvádí, že texty jsou psány ve třech sloupcích s výjimkou Žalmů (Psalms), Jóba (Job) a Přísloví (Proverbs), které jsou dvousloupcové.

Hebrejský Starý zákon se psal ručně zpočátku na ovčí kůži, později od 2. stol. na složených dvoulistech nejprve papyru, později pergamenu a od 15. stol. na papíru. V ohybu se dvoulisty spojovaly a sešívaly řemínky na větší složky. Kodex se rozšířil ve 4. – 5. stol., kdy postupně nahradil svitky.

http://myty.cz/…
---
2. K další úpravě biblických textů, ted došlo později." Dělení na kapitoly v původních biblických textech nebylo, bylo přidáno až mnohem později na přelomu 12. a 13. století (Stefanem Langtonem). Od poloviny 16. století (1551 NZ, 1555 SZ) Robert Étienne rozdělil následně každou kapitolu na verše."
http://clanky.rvp.cz/…

3. Současně vydaná naše ekumenická Bible má větší formát, umožňuje proto lepší čitelnost. Vydání má novou grafickou úpravu. Biblický text je formátován nejčastěji ve dvou sloupcích.
--
Členění textů do sloupců v současnosti.

Stále platí, že kratší řádky, se čtou pohodlněji, dále je možné lépe využít plochu stránky i při různě dlouhých textech a proložit ji obrázky - třeba enycklopedickéo slolvníky.

Sloupce známe z novin, časopisů, slovníků a dalších textů. Neužívají se zpravidla v próze v krásné literatuře.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

to nvm, ale krátké řádky se lépe čtou (mnohem lépe), zejména pokud se to čte pomalu a je potřeba hloubat


Avatar uživatele
Bronzový

To nesouvisí primárně s Biblí, nýbrž s tím, že knihy dříve mívaly velké stránky. A jak píše kolega postcd, dlouhé řádky se špatně čtou. S dělením do více sloupců se setkáte u mnohých knih velkých formátů. U novější knih menšího formátu dělení na sloupce nemá smysl, ale uplatní se třeba v poezii. U Bible se to udrželo asi z důvodu zvyku, tradice nebo za účelem navození pocitu starobylosti.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.