autacek

Proč je u nás zakázáno mnohoženství a projde jednou i mnohomužství?

Vždyť to popírá identitu i preference jednotlivce, kteří přece nemůžou za to, jak to v hlavě cítí.

Nejlepší odpověď
annas

"Náš zákon polygamii zakazuje. V liberální společnosti je na místě položit si nad každým zákonem otázku, zda existují důvody pro to, aby stát omezoval prostřednictvím konkrétního zákona naši svobodu.

Zákaz bigamie v českém zákonodárství ruší elementární svobodu mužů a žen vstoupit do manželského svazku s jakýmkoliv jiným mužem nebo ženou. Nejde jen o to, že si nemůžete vzít někoho, kdo už je ženatý. I kdyby se tři svobodní lidé na základě vlastního rozhodnutí rozhodli pro bigamní manželství, stát by jim toto manželství uzavřít neumožnil.

Na první pohled není vůbec jasné, proč takové omezení existuje a proč o typu manželství, ve kterém budeme žít, rozhoduje stát a ne my sami. Zdá se ale, že takový zákon musí kohosi chránit." atd.

Přečtěte si pokračování v článku " Většina mužů by mnohoženství nepovolila"
Zákaz polygamie připravuje ženy o svobodu
Zákaz polygamie chrání především chudé muže
Monogamie je výhodná pro drtivou většinu mužů
Polygamie ohrožuje stabilitu státu

Nakonec se zdá, že zákaz polygamie přináší jistý prospěch i ženám. Původní rozšířený předpoklad, který tvrdil, že monogamie nedělá nic jiného, než že chrání slabé ženy před zlovůlí mužů ovšem určitě neplatí"

http://somesel­fishmemes.blog­spot.com/2011/03­/vetsina-muzu-by-mnohozenstvi-nepovolila.html

O polyandrii se nepíše na rozdíl od polygamie.

Co třeba matriarchát? Matriarchát existuje! Kde vládnou ženy a muži nosí sukně?
http://www.me­tro.cz/kde-zeny-vladnou-0kd-/metrolive.as­px?c=A170324_155522_me­tro-life_jsk

Co děti? Žena by mnohdy nevěděla, kdo je jeho otcem. Pokud se rozhodla opoustit muže nebo naopak, kdo by platil na dítě? Osobně se domnívám, že platnost zákona je důležitá i kvůli potomkům.

V současnosti existuje „polygamie“ či „polyandrie“ bez požehnání zákona. Co třeba milostné trojúhelníky.?

Další odpovědi
marci1

Mnohoženství vyžaduje hlavně mít dostatek peněz, hojnost sexuálních i psychických sil. I když je u nás „povolena“ jen jedna manželka, mnoho mužů u nás má kromě manželky i minimálně 1 milenku. Takže „mají“ více žen.
U mnohomužství platí vlastně totéž. Ženy u nás nezaostávají za muži.
Takže lze říci, že mnoho mužů a žen vlastně nedodržuje monogamní vztah. 🙂

Rokio

Pokud zde budou převládat občané pocházející původně z islásmkých zemí, tak si myslím, že to bude možné, protože hlavní slovo má v demokratickém státě lid. Jedná se však o poměrně vzdálenou budoucnosti. Nejdříve se to stane dle mého názoru za 80 let. Mnohomužství nehrozí.

poznámka: Jedná se pouze o moje domněnky a dohady.

Arne1

Spousta lidí i u nás žije s partnerem bez sňatku (a to i když mají děti). Nikdo nikomu nebrání takto žít i s více partnery.