Ozzy21

Proč je to v našem státě takhle?

Proč v našem státě funguje systém, který neumožní důchodci důstojně dožít?
Tím myslím, že člověk, který celý život tvrdě pracoval a odváděl daně státu pobírá dnes velmi nízký důchod se kterým sotva vyžije?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Zatím je ten systém ještě vcelku dobrý, problém je, že za nějakých 20 až 30 let zkrachuje a pak nebudou žádné důchody.

Netvrdím, že důchodci mají vysoké důchody, mají je nízké, ale mají je. Spousta z nich má důchod vyšší, než je minimální mzda po všech odvodech to je 7564kč. ☹

Pokud nějaký člověk a je jedno jestli je v důchod nebo ne, se cítí být sociálně slabý, může si požádat o sociální dávky. Já platím daně proto, aby jim ty dávky vyplatili, ne aby je vypláceli pořád jen nemakačenkům. Většina důchodců, kteří jsou sami má nárok na příplatek na bydlení.
Doplňuji:
K Nikki Heat je mi opravdu záhadou, že se stane, že člověk co nikdy nepracoval má vyšší důchod než ten co má odděláno 40 let:-(((
Ano i tak nízké důchody, jako má Tvá maminka jsou .-(((

Další odpovědi
NikkiHeat

Na důchodce byl dalo by se říct spáchán podraz. Vypočet dle socialistických měřítek ale za kapitalistických podmínek a cen. Dnes když se na to dívám zpětně tak někdo nechal tu vykradenou díru zaplatit právě důchodce a to tak že jim v podstatě tyto důchody nedostatečně zvalorizoval. Sám nejsem důchodce ale vidím to u svých rodičů…např. máma pracovala celý život tj. 43 let a vychovala dvě děti…dnešní důchod má 6947 kč. Nicméně tomuto státu se to vrátí jako pěkná smeč.

suaeda

Důchodový systém tak jak je dnes v našem státě nastaven není v porovnání s okolní Evropou dobrý. Jen několik bodů:

  • konečná věková hranice není stanovena (např. 65 let). Dnešní mladí lidé půjdou do penze po 70. Což je ve světě ojedinělé. Na Slovensku je nyní věková hranice dokonce 62 let.
  • kdo nepracuje řadu let tak se mu počítá důchod s průměrných mezd. Naopak kdo pracuje např. 40 let tak se mu základ na penzi počítá s jeho dosažených mezd, které zdaleka nedosahují průměru a má tak nižší penzi.
  • předčasní důchodci, kteří celý život byli zaměstnáni a jdou do penze o 3 roky dříve berou daleko méně než ti co nepracovali vůbec.
  • není zvýhodněna určitá skupina pracujících. Např. pravidelně směnující (noční směny) v Rakousku jdou do starobního důchodu o rok dříve než ostatní.
  • předdůchody s možností ukončit zaměstnání o 5 let a pobírat své naspořené (nakradené) úspory jsou výhodné jen pro málokoho.
  • neustále se píše, že nejsou peníze na důchody. Začátkem 90 let byly na soc. účtě určeném pro důchodový systém miliardy přebytku. Kdepak to je?
  • další pilíře penzijního systému ano, ale vše s garancí státu, a ne aby je vedli vyvolení tuneláři.

Vůbec celý systém mi připadá, že je výhodný hlavně pro tuneláře a pro nepracující!

huxa

Ještě doplním zzzz-dle zákona se musí dítě postarat o rodiče, když nebude moci (jakási protislužba za to, že ho vychoval) a do tohoto se řadí také finanční podpora, což si mnoho lidí neuvědomuje.

Pepa25

Není možné generalizovat. Znám důchodce, kteří neopak podporují své děti.

Jindra B

zzzzzz: Zatím vcelku dobrý ? Těch 50mld Kč ročně v mínusu je v pohodě? Problém to bude až za 20 let ? Takovýto optimista bych chtěl být…