autacek

Proč je to (údajně) se státním dluhem jinak než s jednotlivými dluhy domácností?

Tedy když ročně hospodaří stát tak, že mu vydělané peníze nestačí, je to (snad) v naprostém pořádku, ale když tak hospodaří domácnosti, případně i podnikatelé, tak to tak nefunguje?

Odpovědi
Drap

Dluh je stále dluhem. Vyjde to stejně jestli je to občan, nebo stát. Stát má na rozdíl od občana více možností jak to překonat. Může vydat dluhopisy, dluží dlouhodobě, může zvýšit daně, omezit investice, seškrtat sociální oblast a podobně. Na státy exekutor nechodí.