zvonisek

Proč je to, co je, a není to, co není?

Je to rána shůry?

Nejlepší odpověď
annas

Je to filozofická otázka, na na niž není snadné odpovědět.

Nevím, zda znáte pojmy ontologie, gnoseologie, bytí,jsoucno atd., Pokud ne, prostudujte si filozofii, opravdu není možné, abych zde vysvětlovala základy filozofie.

Bytí ´je filosofický výraz pro celek všeho, co bylo, jest a bude.

Součastí bytí je jsoucno – označení pro cokoliv, co jest, nejčastěji pro jednotlivé věci, které se kolem nás vyskytují. Jsoucna se tedy vyznačují tím, že jsou, že se účastní bytí;

Opakem jsoucna je nicota.

Exitence je to, co se vyskytuje, co je.ve fyzickém světě, ve světě reálném. .

„Bytí jest a nebytí není“ vyslovil filozof Parmenidés Vede k zamyšlení. Z toho plyne, že vaše otázka nedává smysl. Nevím, co zde není, co by mohlo existovat, ale je to, co je.

Můžeme říci o tom, co není, že to je, že to má bytí? Nikoliv, je možno pouze konstatovat, že není a není možné ani říci, co není, neboť otázku: „co?“ lze vztáhnout pouze na něco jsoucího.

Podle učebnice filozofie.

Příklad
Jsoucno – např. jednotlivost, konkrétní věc (strom, židle, člověk, zvíře atd.) – mají kvantitu, kvalitu, tvar, jsou na určitém místě, v určitý čas, tedy existují, rostou, mění se atd., přesto je to stále strom, člověk, zvíře atd.

A každé jsoucno, tedy to, co je (strom), existuje jako bytí, má něco, co je jeho základ ( např. tvar), je součástí existence, „života“ vyššího celku. toho, co bylo, je i bude, tedy bytí.

Další odpovědi
marci1

Těžká, velmi těžká otázka. Prostě je to, co je a možná je dobře, že není to, co není a je to, co je. 🙂