Katoda

Proč je terminátor na trabantu?

Přechodu světla a stínu na Měsíci se říká terminátor. Z jakého důvodu? Terminátor není ten, kdo terminuje? A proč se říká našemu souputníkovi (to je vlastně také zajímavá slovo) trabant? Samozřejmě to platí i pro ostatní měsíce u jiných planet. Pojmenovali Němci auto „trabant“ právě proto, že to bude věčný souputník člověka té doby?

Nejlepší odpověď
Kepler

terminátor >> kdo nebo co končí nebo dokončuje; rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou částí tělesa sluneční soustavy

trabant >> historicky-člen osobní stráže; zastarale-průvodce; pejorativně-nohsled,pochop; astronomicky-průvodce planety,druži­ce,satelit;

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=termin%C3%A1tor­&typ_hledani=pre­fix