ratava

Proč je slovo „zoo“ sklonné i nesklonné?

Je nějaké pravidlo na užití středního a ženského rodu, nebo je to jedno?

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zoo (povoluje obě varianty)
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/etymologie-zoo (zdroj Holub… 1967-Zoo je středního rodu, nikoli ženského, zdroj Trávníček… 1952– povoluje obě varianty)

děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Zkratka zoo – zoo-logická zahrada.
Užití toho slova má svou historii.

"Ještě v 50. letech se ovšem tohle slovo užívalo jinak než dnes. Bylo rodu středního a velmi často se skloňovalo. V jednotném číslo zoo, zoa, zou, zoo, zoo, zou, zoem a v množném zoa, zoů, zoům… – raději snad nepokračovat. A skutečně se v mnoha knihách a článcích z té doby setkáváme se „zvířaty našeho zoa“ či s různými událostmi „v našem zou“.

V současnosti je zoo slovo nesklonné a může se užívat ve středním nebo ženském rodu, přičemž ženský – snad i ve vztahu k zahradě – cítíme jako správnější.

Ve skutečnosti má zoo kořeny v řeckém zôon, živočich.
https://www.zo­opraha.cz/aktu­alne/pohledem-reditele/8576-pozdravy-z-prazskeho-zoa

"Slovo zoo se však nevymyká z řádu platného pro zkrácená slova zakončená na -o jenom svým kolísáním v rodě. Neobvykle se chová i po stránce tvaroslovné, podobně jako slangová slova bio, foto. Jak ukazují doklady v archivu Ústavu pro jazyk český, zůstává slovo zoo většinou nesklonné

Proto také je slovo zoo v slovnících i Pravidlech českého pravopisu (z r. 1941) označeno jako jméno rodu středního. V praktickém užívání slova zoo setkáváme se však se značným kolísáním v rodě, neboť vedle náležitého středního rodu proniká i ženský rod, a to působením sousloví zoologická zahrada. Ve spojení se shodným přívlastkem zjišťujeme, že ženský rod je dokonce častější než rod střední (srov. pražská zoo, do naší zoo, v naší zoo a řidčeji pražské zoo, do našeho zoo, v našem zoo).

Při skloňování však vznikají jisté hláskové potíže, zvláště výslovnost tvarů 3. a 6. pádu jednotného čísla, zou (zo-u) působí nezvykle, a tím si vysvětlíme, že slovo zoo zůstává v mluvené řeči většinou nesklonné.

Vliv sousloví zoologická zahrada a také v hovoru užívané zkrácené podoby zoologická se projevuje změnou rodu slova zoo.

Přes to, že se u tohoto jména ve spojení s přívlastkem setkáváme častěji s rodem ženským, slovo zoo je přece rodu středního, tak jako středního rodu jsou i ostatní jména zakončená na -o vzniklá zkrácením cizích slov a sousloví, a to ať jde o slova spisovná, jako je auto, radio, nebo o slova slangová, jako je foto, gramo.

více v odkazu Naše řeč, ročník 40 (1957), číslo 9–10, s. 306–307
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4589

P. S.

Dnes už jsou oba tvary v PČP i slovnících, zoo rodu ženského se přizpůsobilo mluvenému jazyku. Je vidět, že se jazyk vyvíjí i v oblasti morfologie.