zvonisek

Proč je slovo buď?

Nejlepší odpověď
annas

Proč?

1. Protože „buď“ je rozkazovací způsob od slovesa být. Slovesa přece tvoří přítomný čas, minulý, budou, rozkazovací způsob atd..

Rozkazovacím způsobem vyjadřujete rozkaz, příkaz, požadavek, nebo zákaz. Označuje se vykřikníkem.

Např. příkážete někomu, aby zůstal doma.
Řeknete mu: "Buď doma!

Můžete být i zdvořilý" Prosím, buď doma".

Tvary:
Ty – 2. os. j. č. – buď, My – 1. os. mn. č. – buďme, Vy – 2. os. mn. č. buďte.

2. Ještě může jít o rozkazovací způsob od slovesa budit, tj. probouzet ze spánku, nebo budit např. něčí pozornost.

Buď – buďme – buďte, i když se častěji používá sloveso s předponou – např. probuď se, vzbuď se atd.

Další odpovědi
led

Pri slove „buď“ môže ísť o 3 významy:
1 – „buď vieš… alebo nevieš“ – vyjadruje rozlučovací vzťah
2 – „buď (staň sa) veľkým zvonískom“ – určuje, čím máš byť v čase budúcom
príklad: " čáry máry buď (staň sa) Karkulkou"
3 – „buď zdráv“, latinsky „ave“ – pozdrav

marci1

Proto. 🙂

quentos

Ale no tak, neplýtvejte svými znalostmi, tohle je troll…

led

quentos, aj keby to čítal len 1 netroll, má význam „plýtvat svými znalostmi“. A že to čítalo viac netrollov dokazujú reakcie.

zjentek

Souhlas!

zjentek

Neplýtváme!

marci1

Že jo. 🙂