Syd

Proč je sirup ve skleněné láhvi výrazně levnější než v plastové?

Stejnej sirup, stejnej objem. I se zálohou je sklo levnější. Přitom s přepravou, výkupem a mytím je víc práce než s plastem.

Nejlepší odpověď
annas

Myslím, že plastové lahve se po použití vyhodí, takže se musí likvidovat a vyrobit znova – další náklady navíc.

U skla se náklady na výrobu započítavají jen jednou, lahve se používají opakovaně – zřejmě mytí je levnější než likvidace plastu, dále je třeba připočítat i výrobu.

Jinak náklady na přepravu se nebudou zřejmě lišit.

Našla jsem, že zřejmě to tak bude.

"Zatímco obaly ze skla musí podle zákona obaláři recyklovat ze 70% (v případě zálohovaného skla se starají o 96 % vrácených lahví), plastových obalů jen 27%.

Při nákupu nápoje v jednorázové lahvi průmysl účtuje lidem kompletní náklady na její výrobu (u opakovaně používané jen náklady za jeden oběh). Zálohování je tedy ekonomicky výhodné pro občany a nevýhodné pro průmysl"
Daniel Vondrouš

http://ekonomi­ka.idnes.cz/dis­kuse.aspx?iddis­kuse=A090217_2­10849_ekonomi­ka_anv

Další odpovědi
Drap

Pokud je i stejný výrobce, tak neni logické vysvětlení.

Klaproth

Je to proto, aby byli zákazníci motivováni k nákupu sirupu v ekologickém skleněném obalu.

BergySeltzer

O sklo je menší zájem. Je těžké, „musí“ se vracet, může se rozbít… Ony ty plastové flašky výrobce taky něco stojí, možná víc, než umytí skla. Skleněná láhev je i ekologičtější, možná výrobce přihlíží i k tomu (haha, silně pochybuju).
Doplňuju: mezitím předběhnutý :)

Syd

Ahá, takže výrobce zaplatí nejenom výrobu/pořízení obou flašek, ale povinně odvádí ještě poplatek za recyklaci a ten plast zdražuje…

Kepler

Nebyl bych si tak jistý, že sklo je ekologičtější. Je to jedna z energeticky nejnáročnějších výrob a protože mají skleněné obaly daleko vyšší hmotnost, musí se připočítat ještě dopad z dopravy. Na druhé straně se opakovaně využívají (mytí – další dopad), těžko říci jaký je celkový výsledek.