bolak

Proč je rrihamirekova otázka tak hloupá?

(teda, nikdo to vlastně přímo neřek, ale čtu mezi řádky) > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/stat-ma-nekonecne-dluhy-proc-si-teda-penize-nevytiskne

Nebyla by to pak vlastně taková malá měnová reforma? Smáznul by se dluh (nebo třeba jen část), lidi by asi přišli o prachy, ale dneska má stejně každej prd, takže by nastoupil výměnnej obchod, a nikdo by vlastně o nic nepřišel (maximálně zazobanci) a měnu by to srazilo tak dólů, že by to nakoplo export, nebo jak říká ČNB, nastartovalo by to ekonomiku, a to je to o co se tady všichni snažíme ne? :) Za pár let by se tu ustálilo a byly bychom opět na stejný úrovni jako jsme teď, a bez dluhu, a nebo by to bylo jinak?

Je to přece tak, že když jde měna do háje, tak se ty ceny srazej tak, že pro ostatní země je výhodný s touhle zemí obchodovat, resp. nakupovat od ní, nebo ne? Kdyby Řecko nemělo euro, tak už je možná zpátky v sedle, protože by začalo pěstovat vlastní plodiny a vyvážet je do všech zemí, až by se ekonomika sama postavila na nohy. Místo toho se spravit nemůže, protože mají společnou měnu jako ostatní, takže německo jim chytře poskytne milion půjček, jelikož ví že kdyby řecko od nich nekupovalo co kupuje, ale místo toho to samé ještě prodávalo, tak by se stalo levnější konkurencí, německá ekonomika by šla do hajzlu, stoupla by tam nezaměstnanost jako kráva a řecko samo by se za pár let vzpomatovalo. Takže jim Němci radši půjčej peníze, který z nich stejně dostanou tím že jim budou prodávat věci který oni by si sami mohli sami vyrobit/vypěstovat, řecko půjde dál doprdele, a až se z toho jednou za 100 let jakštakš vzpomatuje, tak bude pořád ještě dlužit němcům miliardy miliard, který jim vlastně zaplatěj dvakrát…

Nejlepší odpověď
led

Takúto otázku ako je v odkaze nepovažujem za hlúpejšiu ako mnohé otázky na tejto stránke s veľa bodmi a veľa odpovediami.
Je to úplne prirodzená otázka zvedavého neznalého človeka. Veď nie každy musí poznať ekonomiku, tak ako nie každý pozná jednotlivé odbory techniky, či iných odborov.
A ako tak pozerám na reklamné spôsoby, mám pocit že rrihamirek1 má v čomsi pravdu. Inzerujúce firmy akoby mali pocit, že si penaze tlačíme v im potrebnom počte.
K ekonomike v tejto otázke.
Ekonomika jednotlivých štátov, štátnych aj súkromných sektoroch, vo svetovom meradle je tak vzájomne previazaná, že vlastne každý je súčasne dlžníkom aj veriteľom každému a na dovažok aj sám sebe. Pozor, nemusí ísť vždy o priame peniaze, jestvuje aj nepriama zadĺženosť.

Další odpovědi
setapouch

A on nekdo rika, ze tu centralni banky a vlady jsou pro obycejne lidi? Obycejny clovek je dobry jen jako dojna krava.

anonym

Kdo řekl napřímo, že otázka je hloupá?Spíš dětinská, ale hlavu vzhůru „nikdo učený z nebe nespadl“?!Ach Bouláku, to se někdo umí narodit.

Mravenec

Tak tohle je velice hloupé. Proč „urážíš“ ostatní lidi ? Je to normální otázka trochu nechápavého člověka.

Tak už vím, chápu, dnes ukázal svou krásnou náladu.

Agneta

Když bude dluh v korunách, tak se dá leccos udělat, bude-li ale v dolarech, tak se musí splácet v devizách, a ten dluh bude asi podle mně v devizách:D

bolak

Pumík: mně to tak vyznělo z tý lexxovy odpovědi, a taky na ni nikdo nereagoval, a taky nebyla (v tu dobu) pro nikoho zajímavá, mě by to třeba taky zajímalo, co by se pak dělo krok za krokem, a jestli už se to někdy v minulosti stalo, že stát natisknul miliony nových bankovek, ze kterých sám sobě zaplatil dluh..

led

štátny krach

bolak

no a jak by ten krach probíhal? a co kdyby se natisklo jen pár peněz, předpokládám že nějaká miliarda by asi stát nezruinovala, nebo ano?

led

Pozrite si Nemecko v čase po 1.svetovej vojne, keď chlieb stál milion mariek a viac, keď samotný papier bankovky mal väčšiu cenu než prestavovala hodnota na nej.

bolak

no, a jak se to teda dalo dokupy?