Frogman

Proč je pokuta za nevyplnění záznamu o dopravní nehodě?

Co když se rozumní řidiči domluví a vyrovnají na místě? Musí (nebo by spíš měli) vyplnit záznam o dopravní nehodě?

Nejlepší odpověď
cukrar

Vy jste již zažil tento případ, kdy dostali řidiči pokutu, když se domluvili?
Nedostali.

Další odpovědi
Muffz

Zákon to říká jasně, pokud se nesepíše záznam, je to bráno tak, jako by oba účastníci od nehody ujeli, což je trestné.

Z logického hlediska bych to viděl na předejití soudnímu sporu při případném nálezu skrytých škod a ochraně obou účastněných. Tchánovi se stalo, že na křižovatce paní nedobrzdila a ťukla mu do zadku, tak vylezl, podíval se a nic tam nebylo vidět, tak ty vyřešili jako že nic řešit nebudou. Pak přijel domů, chtěl vyložit nákup a hle, nešel otevřít kufr. Nárazník byl nepatrně posunutý a ohnutý zámek kufru. Oprava ho vyšla na 15 000,– a všechno platil ze svého. Kdyby to měl sepsané, tak vše proplatí pojišťovna.

dubraro

Jestli je za to pokuta to nevím. Záznam o dopravní nehodě slouží pro pojišťovnu, právě v případě, kdy se řidiči domluví a nevolají policii. Když policii zavolají, dodá popis nehody ona.

Arne1

Muffz: To mu mohla i tak pojišťovna zatáhnout, z havarijního už by se mu to vyplatilo.

Muffz

Pojišťovna byla jiného názoru. Nejvíce tento případ seděl na nahodilou skutečnost, ta má ale podmínku, že se nesmí jednat o úmyslné jednání nebo opomenutí pojištěného, popř. všech účastníků čehokoliv. V tomto případě se nesepsání protokolu bere jako opomenutí pojištěného, a tedy není nárok na jakoukoliv finanční částku.