TimeyWimey43

Proč je Peroxodisíran dicesný Cs2S2O8?

Zdravím, chtěla bych se zeptat, proč je Peroxodisíran dicesný Cs2S2O8 a ne Cs2S2O7? Počítá se to jako diperoxo a nebo to má jiný vliv?
Děkuji.
Doplňuji:

  • Proč je kyselina dihydrogendisírová H2S2O7?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Peroxodisírany jsou sole kyseliny peroxodisírové. Ta je tvořena atomem šestimocné síry, na kterém je navázána jedna skupina -O-H a dva kyslíky vázané dvojnou vazbou, poslední volná vazba je spojena prostřednictvím peroxo skupiny, která je tvořena DVÉMA atomy kyslíku. s druhým atomem síry, na kterém je to stejné. Výsledný vzorec proto je H2S2O8.

Naproti tomu kyselina disírová má stejně uspořádané atomy šestimocné síry vzájemně spojené pouze přes JEDEN kyslík. Má tedy o jeden atom kyslíku méně. Vzorec proto je H2S2O7.

Další odpovědi
Kelt

Názvosloví má svá pravidla. Molekula jako celek je neutrální, mocenství jednotlivých prvků se dá určit, nebo je známé. Cesium patří mezi alkalické kovy , je jednomocné. Síra je v síranech šestimocná – vyšší mocenství u síry není. a kyslík je záporně dvojmocný. Kyselina sírová je H2SO4, disírová je H2S2O7 Peroxoskupina je spojení dvou kyslíků. Jinak struktura bude určitě na internetu. A vysvětlení Lamalam je přesné.

Emefej

Peroxodikyseliny se odvozují od dvou molekul kyselinotvorného oxidu a jedné molekuly peroxidu vodíku:
2SO3 + H2O2 = H2S2O8
Dikyseliny se odvozují od dvou molekul kyselinotvorného oxidu a jedné molekuly vody:
2SO3 + H2O = H2S2O7