Anikitos

Proč je otázka lidské sexuility v dnešní a především ve zdejší kultuře naprosté tabu?

Nepochybuji, že i zde se najdou někteří pohoršeni mou otázkou, i když vůbec neobsahuje nic urážlivého ani sprostého.

Napříč historií a všemi různými kulturami se u převážné většiny z nich hovořilo o sexualitě otevřeně, lidská těla byla vnímána zcela přirozeně, nikdo se za nic nestyděl a někde lidskou nahotu doslova uctívali a považovali těla za dokanalé až božské dílo.

Dnes se ve společnosti zmíní něco ve spojitosti s nahotou či pohlavním stykem a všichni jsou pohoršeni na nejvyšší úrovni. Mají jakoby zakořeněno, že sex a všechno okolo něj je špatné a nebo se chovají jakoby se to vůbec nemělo dělat, či předstírají, že se to nedělá, což asi není úplně správné (a myslím, že začalo spolu s křesťanstvím, kde jedno z dogmat bylo, že lidské tělo nesmí být vůbec nijak ukazováno a vše ohledně sexu je tabu a hřích = což je trochu pokrytectví). A i dnes třeba i lidé, kžeří nejsou věří v sobě stále mají tuto zábranu.

Vše závisí na tom, na čem jsou lidé jako společnost zvyklí – co je pro ně přijatelné a co ne… v různých kulturách byly a jsou takové zvyky, které nebudu ani raději jmenovat, ale souvisejí s lidskou sexualitou a brali/berou ji tam otevřeně a nikoho to nephoršuje.
Navíc když je pro některé něco bráno jako špatné a zakázané, tak je to přitahuje a dělají i (špatné) věci, které by je normálně nenapadly.

Já neříkám, že vše, co souvisí se sexuálním životě jedince by každý by měl vědět a bavit se o tom s každým nebo, že tím „volné“ mám na mysli, aby se každý choval zcela promiskuitně. Bože, to vůbec neříkám (abyste si to takhle nepřebrali). Jasně, to, co dva dělají je jen mezi nimi a ostatním do toho nic. Já jen, že naprosto úplně cokoli se sexualitou spojené, je zcela mimo slušné chování a „civilizovanou“ konverzaci a nikde „nepatří“ nic, co by stím mohlo nějak souviset (i když je to snad skoro každodenní náplň lidského dne a dost věcí se točí kolem lidské sexuality).

Lidé se o tom neradi baví a cítí se trapně ve spojitosti s čímkoli, co s tím souvisí. Asi jedinou vyjímkou jsou puberťácí, kteří se v tom, ale vyžívají proto, že to považují za něco sprotého, zakázaného. Ty nejsprostší slova se u nás (i jinde) týkájí názvu pohlavních orgánů a spojitosti s pohl. stykem a slovník je na to docela bohatý a vytváří stále nová synonyma. Proč? Protože je to bráno jako špatné a nízké pro člověka.

V některých kulturách ani třeba (přímo) nespojovali nahotu se sexualitou. Chození do půl těla nahý, sportování zcela nahý,…

Rodiče se často s dětmi dívají na filmy i s těmi malými se dívají třeba na horory nebo alespoň akční filmy, ve kterých je spousta krve, vražd i úplných masakrů atd., ale jakmile se objeví náznak nahoty či otázka sexuality, posílají děti hned pryč (zabíjení je v pohodě, ale sex a vše s ním spojené není — takhle bych si to přebral já, být tím dítětem).

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že činíš špatné a ničím nepodložené závěry. V minulosti to nebylo vždy a všude tak jak píšeš. A i dnes je třeba v USA situace daleko méně otevřená než třeba u ás. Stejně tak jako kultura a zvyky se vlivem společnosti vyvíjí a posouvá všemi směry, tak je to podobné i s pohledem na sexualitu.

Další odpovědi
Kepler

Naprosté tabu? To snad ne. Zřejmě jsi nezažil éru tuhého socialismu. Je pravda, že v antických dobách bylo téma nahoty a sexuality naprosto přirozené. Pak se do toho začali montovat křesťané, po nich muslimové a najednou to bylo tabu. Snad nejprudérnější byla viktoriánská Anglie a zpočátku vlastně i USA. Jenže v 60. letech přišla sexuální revoluce v celém vyspělém křesťanském světě, byly vynalezeny bikiny a minisukně, zaváděla se sexuální výchova i ve školách. V zemích sovětského tábora k tomu ideologové měli přinejmenším nechuť, všelijak se to snažili potlačovat, ale nezabránili tomu. Proto po roce 89 ten výbuch veřejné sexuality u nás, nahotinky se objevovaly všude, až se tomu turisti ze Západu divili, protože u nich na to měli specializovaná média. Negativní vliv na mládež to má až potom, co se erotika zvrhává na porno a je vulgární.

led

Pozrite si ešte raz dejepis,
pozrite si históriu módy, ktorá odzrkadľuje aj oficiálny pohľad spoločnosti na ľudské telo a sex.

Arne1

Nařizuje nám to morálka Velkého Vzoru (Ameriky). Vždyť tam se i milování v posteli dělá v oblečení.

Dochy

Nemyslím si že za to může křesťanství. Snad se ani nikde v bibli nepíše, že bychom měli chodit za každou cenu oblečeni (snad jen zmínka o Adamovi a tom fíkovém listu). Zkrátka se tak vyvinula kultura a můj osobní názor je, že by bylo vhodné to změnit. Ať si kdo chce chodí jak chce.

aliendrone

Jen mne tak napadlo, jestli v tom nesehrála roli lidská řevnivost a závistivost? Totiž – co když se ti řekněme s normálními a menšími proporcemi cítili znevýhodnění (ať již vovískové či letiště) a vzhledem k početní převaze prosadili svou, tedy zakrytí? ;) :D :D

mosoj

Bez komentáře.

replicator

Je to z lidské závisti a chamtivosti různých náboženství.
Lidé se prostě nepoučí…