JájsemRaibek

Proč je nazýván Blízký východ, když je to daleko?

Odkud je to počítáno, že je to Blízký východ a naopak dálný východ?

Nejlepší odpověď
annas

Blízký východ je zeměpisný pojem, který zahrnuje zhruba západní Asii . Přesto, že má různé definice v rámci různých akademických kruhů, termín byl původně aplikován na maximální rozsah Osmanské říše. Termín byl nahrazen termínem Blízký východ.

Zeměpisné pojmy „Blízký východ“ a "Dálný východ " odkazují k oblastem světa v sousedících zemích nebo zemích bývalého britského impéria a sousedních kolonií . Dvojice vznikly na základě protikladů daleko x blízko,.
Pojmy se objevily s v časopisech poloviny 19. století. .

Čerpala jsem z anglického zdoje, použila překladač, zavřela, teď nemůžu najít.

Něco podobného ze zdroje českého,.

"Dálný východ – termín se rozšířil v době druhého britského impéria jako termín, který označoval všechny země na východ od Britské Indie.
Před první světovou válkou termín Blízký východ označoval poměrně blízké země Osmanské říše.,
Střední východ označoval jižní a střední Asii.
Dálný východ označoval země podél Tichého oceánu.

Mnoho evropských jazyků, včetně češtiny, tyto termíny od Britů převzalo."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C3%A1ln%C3%BD_v%C3%­BDchod

Další odpovědi
arygnoc

obecne sa za >východ< označujú krajiny ázie.

tak sa podľa >vzdialenosti< od európy označujú zemepisne neohraničené ako blízky, stredný a ďaleký východ.

turecko, izrael, … – zasa to nie je až tak ďaleko.

;-Q

gecco

Tohle označení vzniklo, když byla Evropa středobodem světa…
😉
No – a Blízký východ je přecejen blíž, než Dálný…

anonym

Čr je sice považována za „srdce evropy“,ale jelikož se jedná o východ slunce…

anonym

gecco – Myslela jsem to spíš jako,že "blízká země vůči východu slunce"např.Japan…

anonym

http://img.bles­k.cz/img/1/nor­mal620/458736-img-vanoce-japonsko.jpg

anonym

…nakonec proč ne,vždyď i celosvětově uznávaný letopočet pochází z Evropy.

anonym

O ČR jsem se zmíníla ve smyslu lehce egocentrickém,co se vložené otázky týká,protože by mě nikdy nenpadlo se na tohle zeptat,jelikož přemýšlím logicky,ale jestli je to tak jak říkáte zní to až biblicky.