Kazatel

Proč je návštěva lékaře zaměstnavatelem placená, ale OSVČ nedostane vůbec nic?

Odpovědi
Drap

OSVČ je sama sobě zaměstnavatelem i zaměstnancem. Klidně si to může zaplatit, pokud chce tak třeba i dvakrát.

Pepa25

Pokud podnikatel nemá mzdu, tak logicky nemůže mít ani náhradu mzdy, ne?

da ny

Pokud zaměstnavatel trvá na vstupní prohlídce zaměstnance (chce mít jistotu, že může vykonávat povolání/danou práci), NĚKTERÝ proplatí zaměstnanci poplatek, uhrazený ve zdravotnickém zařízení.. Protože chce. Případně má nasmlouvaného svého spolupracujícího lékaře, pak hradí přímo jemu (zaměstnanec je ušetřen poplatku). Je to povinnost. Je to ochrana.
OSVČ v mnoha profesích nikomu nemusí dokazovat, že je způsobilý, pro výkon své práce. Nevím o tom, že by kadeřnici, masérku, účetní OSVČ někdo nutil k placeným prohlídkám
Zaměstnanec může několikrát zaměstnání změnit (po 3 měsících), jít za výhodnější nabídkou, tam kam chce, tam kde je žádán. Je propuštěn, hledá nová zaměstnání. On o vstupní prohlídku „nestojí“. Vyžaduje ji zaměstnavatel. Proto ji mnozí zaměstnancům platí/proplácí.

Za preventivní prohlídku u praktického lékaře nezaplatí OSVČ ani zaměstnanec nic. Uhradí ZP.

To je podobné např. u svářečů apod. OSVČ svářeč si na „OPRÁVNĚNÍ“, pravidelné zkoušky vydělá sám. Pro zaměstnance může být problém, dát dohromady 20 – 30 tisíc, za to že sem tam něco svaří, i když to není jeho primární náplň práce. Pokud zaměstnavatel takového zaměstnance potřebuje, uhradí za zaměstnance.

Kazatel

Pepíku, je úplně jedno jakou terminologii použiješ, ptám se na vysvětlení zjevné nerovnosti, kdy jeden za nepráci zaplaceno dostane a druhý ne, přitom je neustálá tendence klást na stejnou úroveň OSVČ a zaměstnance, především co se bezedné státní pokladny týká.

Pepa25

Nerovnosti? Ta je mezi zaměstnanci a podnikateli v kdečem. Zaměstnanci by si mohli zase stěžovat, že oni musí dodržovat pracovní dobu, ale podnikatelé ne … Ale nemá to smysl, prostě je to úplně jiný režim. V něčem méně výhodný, v něčem zase výhodnější.

Kazatel

Drap > zaplatit si to může , pokud si na to vydělá. Ale když jde k lékaři, tak pochopitelně za tu dobu mít příjem nemůže, vy mu snad třeba opravu kotle zaplatíte?

Drap

Musí mít z doby kdy je zdravý vytvořené rezervy, aby to byl schopen pokrýt. Na druhou stranu zase neplatí za sebe odvody, jako za zaměstnance.