Boy 13

Proč je naše lidská společnost v mnoha ohledech rozdílná?

Chtěl bych zde s Vámi zauvažovat a podělit se o mé i Vaše úvahy o tom, proč je společnost velmi různorodá. Ještě jenom na začátek uvádím, že toto nemá nikoho v žádném případě diskriminovat a ani popisovat, berme to objektivně. Občas přemýšlím nad tím, proč je v dnešnim modernim světě, světě technogií a umělé inteligence stále problém např. v oblasti nedostatku pitné vody a jídla pro obyvatele Afriky. Proč, člověk, který je slušný, chodí do zaměstnání, ale má hypotéku a musí živit rodinu, si nemůže našetřit i na nějaké to cestování. ? A proč naopak, manažeři, ředitelé, poslanci atdl. a celkově vyšší pozice berou veliké mzdy a platy a mohou si létat na Maledivy, do Karibiku atdl. dokonce i několikrát do roka? A proč v porovnáním slušná paní, která pracuje jako pokladní v hypermarketu, bere hnedle základní mzdu a kolikrát se ani nepodívá za hranice svého města ? Nemůže chudák našetřit na dovolenou alespoň do k moři v Evropě, ale musí splácet hypotéku a živit děti ? Proč pán, který pracuje fyzicky na stavbě, nebo v dole, tak je jeho práce k poměru výkonu a v porovnání s platem např. ředitele, který sedí v kanclu a fyzicky nepracuje tak, jako zedník na stavbě podhodnocena ? Přece jsme všichni lidé, žijeme pouze jeden život, to je to nejcenější, co máme a i přes to, že je 21. století, tak veliká většina společnosti nežije, ale přežívá a ani se za celý svůj život nikam nepodívá do zahraničí, k moři, nebo kam si celý život přeje např. do New Yorku USA nic v životě nezažije ? Prosím neberme do diskriminačně, rozhodně nechci, aby byl někdo diskriminován jenom proto, že vydělává méně/více. Jenom prostě by mě zajímaly vaše úvahy, jestli se někdy nastavení naší společnosti změní, aby se měli lépe i chudší lidé. Děkuji za Vaše úvahy a názory.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nikdy nebudou mít všichni lidé stejné možnosti, protože nemají stejné schopnosti. Je totiž to možné vzít i z druhé strany: proč by měl mít každý automaticky nárok na dovolenou v Karibiku, včetně těch, co z vlastní vůle nepracují a jen se někde poflakují a somrují?
Samozřejmě rozevírající se nůžky přijmové a majetkové nerovnosti jsou špatné. Společnost může reagovat více způsoby: 1) umělé narovnání všech na stejnou úroveň v komunismu a jiných utopiích – v praxi nikdy dlouhodobě nefungovalo nebo 2) zaručování sociálních jistot chudým (dovolená, minimální mzda atd.), což je cesta, kterou jdou rozvinuté země současnosti. Takže paní pokladní se nedostane dvakrát ročně na Maledivy, ale jednou za pět let do Bibione …

Další odpovědi
annas

1. Proč, protože to tak je. Společnost se vyvíjí – postmodernismus znamená pokrok, ale vždy to není cesta vpřed – např. konzum, úpadek morálky.

Zákon dialektiky kvantita na úkor kvality, vše souvisí s něčím.

Na některá PROČ si zkuste si odpovědět sám. Mění se morální hodnoty, pohled na svobodu, závist, chybí tolerance. Je to i vlivem internetu, anonymita, urážky, nerespektování pravidel.

Většina hřeší na svou anonymitu, neuvědomuje si, že ukazují svůj charakter, tedy jací jsou i ve skutečnosti.

2. Źijeme v konzumní společnost. Ta se se považuje za společenskou „nemoc“ globalismu. Jde o způsob chování, které vede k neodůvodněné a vysoké spotřeba nad rámec nutnosti uspokojení základních lidských potřeb.

Lidé nakupují, zadlužují se, chtějí se pochlubit, že jsou na tom lépe než druzí, Třeba Vánoce jsou honbou za dárky., ztrácejí duchovní charakter. Mnozí nespoléhají na tzv. zadní kolečka .

Myslím si, že podíl na tom mají média, třeba i formou reklamy, různými pořady, soutěžemi za atd.

3. Jinak z pohledu sociologie

Současnostv tzv. postmoderní společnosti- z důvodu modernizace, přesun z oblasti průmyslu do oblasti služeb a globalizace, rozvoj vědy, techniky a technologií x tomu úpadek morálky.

"Český sociolog uvádí 5 společenských vrstev podle protekce

A. 1. celebrity
2. špičkové známosti
3. střední vrstva
4. vyšší dolní vrstva
5. nižší dolní vrstva

B. pode tříd, tedy postavení na trhu práce – vše souvisí s charakterem společnosti.

  1. vyšší třída
  2. střední třída
  3. třída pracujících

Postavení společnosti souvisí s ekonomickýmii důvody

  • manželství, založení rodiny – vysoké náklady
  • možnost bydlenío
  • riziko nezaměstnanosti
  • multikulsturismus
  • rasismus
  • vyšší věk – více důchodů
  • diskriminace pohlaví atd."

Ametyst

Dnešní dobu charakterizuje chamtivost: není problém nasytit chudé, ale nasytit bohaté.Protože žijeme v globalismu, ty nejbohatší a největší firmy a jejich majitelé ulévají peníze, aby nemuseli platit daně a podílet se s ostatní společností. Globální byznys nepatří nikam, takže neplatí daně. Zisky jsou jen jeho: ovšem když jde o ztráty, tak škemrá jako poslední chudák u vlády: daňoví poplatníci se mají podělit o ztráty a zaplatit je, ale nikdy nemají nic z daně ze zisku . Poslední hezký příklad do nebe volající drzosti je kanadsko-francouzská firma Eurostar, která vydírá britskou! vládu o penize, ale Britanie nemá s firmou nic společného: jenom ty vlaky jezdí tunelem do Londýna, to je vše.

hapiky

Všem stejně, hlásali komunisté a stejně to nebyla pravda. Podle pravdivého tvrzení: Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější.
Kdysi platilo. že ti nejvýkonnější a nejschopnější mají více než ti, kteří jen čekají, kdo jim nabídne manuální práci.
Dnes stačí být jen „vychytralý“, ať už v rámci zákona, či nezákonně.

Nassin

Před rokem 1989 tomu tak nebylo. To bývával socialismus, dnes se tomu říká kapitalismus, ale v demokratické společnosti.

plebs

Poněvadž to vyřešila neviditelná ruka trhu, kde špinavé peníze pro část spoluobčanů nesmrdí a dle dobového tisku pravil také moudrý politik, když budou miliardáři bude bohatý stát.

paul1

Komunisti sice hlásali, že všichni jsme si rovni a všechno se má rozdělit spravedlivě, potom zase každému podle jeho zásluh a kdo nepracuje, ať nejí atd. Ve skutečnosti to ale bylo trochu jinak. Ti, co neměli knížku a „neangažoval se“ a když náhodou byli v něčem lepší, to znamená, že vyčnívali z řady, tak jim hned srazili hřebínky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Nassin
„Před rokem 1989 tomu tak nebylo.“ Ale bolo, len to nebolo až tak výrazné. Preto u nás nebol komunizmus,ako mnohí mylne píšu v príspevkoch, ale „len“ socializmus pod vedením jedinej politickej „štátostrany“… tie ostatné straničky, boli viacmenej k zdaniu plurality politických názorov.

Nassin

To vyprávěj Slovákům.

led

Vy si myslíte, že v oblasti dnešnej Českej republiky to bolo v tých časoch inak?