Complex

Proč je naměřená rychlost internetu cca 14 Mbit/s, ale reálná rychlost stahování je 1,8 MB/s, když je sdílení linky 1:3?

Mohl by mi to tu někdo vysvětlit a třeba názorně vypsat ty přepočty/výpočty pokud to odpovídá?
Pokud to neodpovídá, tak na jakou reálnou rychlost stahování je nárok?

Odpovědi
mosoj

Až budeš měřit rychlost internetu na stejný server ze kterého stahuješ, rozdíl zmizí.
Nicméně mícháš MB s mbits. Takže ono je to vlastně stejné.

cochee

Dyť to skoro přesně odpovídá, i s nějakou režií (kontrolní součty, rámce atd.)
Mbit = mega B I T
MB = mega B A J T
Víš, jaký je rozdíl mezi bitem a bajtem?
Ano, BAJT sestává z osmi BITŮ. Takže numerickým vyjádřením, rychlost v MB/s je 8× menší číslo nežli stejná rychlost v Mbit/s (používá se zkratka Mbps.
A kolik je 14 : 8 ?

Sdílení linky se s tím má tak, že by se projevilo, kdyby všichni tři sdílející tuto linku zatížili naplno, například by všichni tři v jeden okamžik stahovali veliký soubor. Pak by opravdu rychlost linky pro jednoho účastníka poklesla reálně na jednu třetinu plné rychlosti.

Dochy

Není mi jasné co považuješ za naměřenou a co za reálnou rychlost, ale zadané údaje přesně sedí, viz Cochee