vivatisCZ

Proč je na Mount Everestu taková zima když je to nejblíž Slunci?

Mount Everest je nejvyšší bod Země. Je tedy nejblíže Slunci a přesto však tam je –30 stupnů. Jak to?

Nejlepší odpověď
Dochy

Kolega říká:
Protože je v noci nejdál.

(jinak při vzdálenosti slunce země těch pár metrů nehraje roli)

Další odpovědi
klumprt

Protože je nejblíž studenému vesmíru. Atmosférická poklička, pod kterou se nám tady dole tak dobře žije, je na Mt Everestu tenká či spíše řídká.

beer

Stačí jen dodržovat pravidla a nejdříve prozkoumat starší odpovědi – viz zdroj

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pro%C4%8D%20je%20na­%20mor%C3%A1ch%20zi­ma

dědapetr

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-na-horach-vetsi-zima-nez-v-nizinach-kdyz-je-to-tam-bliz-ke-slunci

gecco

…„Proč je na Mount Everestu taková zima“…
To je ´houbeles´ záhada…
😉
Ale proč je v jeskyních (nevětranejch) stabilní teplota cca 8–11°C – když jsou nejblíž žhavému jádru Země???
Kam se to žhavý ´vyžhaví´???

Jan Kunčar

Slunce ohřívá vzduch jen nepatrně. Daleko víc ohřívají Zemi (zemský povrch) a teprve od něj se ohřívá vzduch. Dále od zdroje tepla = větší zima.