redy

Proč je na desetikoruně Brno?

Myslím, že by si zasloužilo aspoň dvacku. Praha má pajsku, taky nic moc.:-)
Kdo o tom rozhodoval, co bude na jakým platidlu.
Děkuji.

Nevím jako vždy kam stím ☹

Nejlepší odpověď
annas

Co k tomu vedlo ČNB, která zajituje technickou a uměleckou přípravu platidel, jejich výrobu a dodávky, těžko říct. .

"Obecně platí, u mincí včetně pamětních, že o tom, co bude na minci a jak ta mince vypadá, rozhodují v první fázi odborníci z Komise pro posuzování návrhů na české peníze , která má přípravu mince na starost, a to jsou spíše lidé z oblasti dějin či umění. A ve druhé fázi samozřejmě sám autor, který má značnou míru volno

Autorem 10 Kč je Ladislav Kozák. Na starší desetikoruně je Brno, na novější hodinový strojek.

Podle https://www.cnb­.cz/cs/verejnos­t/pro_media/clan­ky_rozhovory/me­dia_2004/cl_04­_040428a.html

a dalších zdrojů