Miroslavst

Proč je moře slané?

Zase jedna z mých provokativních: Proč je moře slané, když do něj přitékají řeky se sladkou vodou?
Doplňuji:
A proč nejsou slané rybníky, když do nich taky tečou potoky, které spalvují sůl z půdy?

Nejlepší odpověď
kropitko

Protože ty řeky cestou nazbírají z půdy sůl,která se pak v moři rozptýlí. Miroslave,Miros­lave,co ty lidi zkoušíte.

Další odpovědi
panenka

I když to zní podivně, je to ve skutečnosti tak, že moře solí právě řeky. Sůl obsažená v mořské vodě pochází totiž z půdy. Deště ji splavují do řek, které ji odnášejí dál až do moře. V mořích a oceánech se pak sůl hromadí, zatímco voda pokračuje ve svém koloběhu. Odpařuje se, mění se v mraky a opět padá na zem v podobě deště. Vyluhováním soli z půdy působením vody vznikly také Bonnevillská solná pláň, slaná jezera a solná ložiska na Sahaře.

Zdroj: http://www.vtm­.cz/clanek/proc-je-more-slane-kdyz-reky-ktere-do-nej-tecou-jsou-sladke