icurusL

Proč je Michal David nenáviděný?

Nejlepší odpověď
annas

.Někdo ho nenávidí, jiný miluje … Já ho neřeším …

„Jedním z důvodů je to, že splupracoval s režimem (autor písně Poupata, která se stala symbolem Spartakiády 1985) byl veřejností v devadesatých letech vnímán převážně negativně jakožto exponent minulého režimu a odchází spolu s dalšími umělci (např. Helena Vondráčková) do ústraní.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Michal_Da­vid

"David, v době tuhé normalizace, anebo během volnějších 80. let, komunistům chtě nechtě pomáhal, nechal si od nich schvalovat texty a hudbu, byl opravdovou hvězdou v době, kdy jiné stíhala StB kvůli jejich názorům. Propojil hudbu s politkou.

O to nehorázněji vyznělo, když se reportéři televize Nova před časem zeptali Michala Davida, co říká na píseň „Dobrý den, prapore hvězd a pruhů“, kterou s nebetyčnou devótností nazpívala ministryně obrany Vlasta Parkanová právě pro Bushe. Někdejší účastník socialistických sobotních radovánek v Lucerně byl striktní: spojování hudby a politiky je prý nepřípustné, nejde to dohromady, prý by se to nemělo dělat. Že si radši nenafackoval…"
http://musicser­ver.cz/clanek/19565/o-politice-v-hudbe-a-naopak/

Vzpomínám si, že se mluvilo o aféře s domem, který byl zabavený emigrantům a David ho získal. Sice později vilu koupil. Ale vím z okolí, že nejlepší domy po emigrantech získali „za babku“ političtí činitelé a jejich přívrženci. .

Další odpovědi
setapouch

To se budeš muset zeptat toho, kým je nenáviděný. Mně je ukradený, o nenávisti vůči němu nevím.

mosoj

Já proti němu nic nemám. Je to zpěvák mého mládí a písničky měl hezké a chytlavé.
Poupata se mu povedla. Je třeba rozlišovat jaká byla cílová skupina !!

K tomu schvalování. Schvalovat písničky si museli nechávat všichni skladatelé a zpěváci repertoár.
Pokud chtěli zpěváci zpívat a skladatelé pracovat nic jiného jim nezbývalo.
Třeba se Davidovi nechtělo mezi opilecké disidenty.

Parkanová to ale nazpívala v době kdy již žádné schvalování být nemuselo. A to je myslím velký rozdíl. Nicméně k řiťolezectví to bylo dobré.

Hlada

Podle čeho soudíš, že je nenáviděný? Kdybych položil otázku já, ptal bych se zcela opačně. Co je na jeho skladbách tak výjimečného, že v jukeboxech pořád patří mezi nejhranější? Politika v tom určitě není.

da ny

V r. 1989 bylo Michalu Davidovi 29 let. Do politiky se nijak zvlášť nepletl.
Stal se králem diskoték, texty některých písní byly velmi zdařilé.
Jak píše mosoj,
doba byla jaká byla, texty se kontrolovaly všem.
V začátcích zpěváka MD vedl Fr. Janeček (právník) – skupina Kroky.
Byl mladý a úspěšný a dařilo se mu (to se neodpouští), pracovně i po revolouci.
Jiné „hvězdy“ z řad zpěváků a herců upadly v zapomnění, neobstály v konkurenci nebo je to stálo mnoho námahy.
Práci a slušný příjem jim agentury již nezajistili, museli zakládat nové/své. Mnohým klesla zcela nebo na čas životní úroveň. Hvězdy pohasly.
Michal David měl /našel vždy jako zpěvák/skladatel své publikum a hlavně – dařilo se mu…
Závist a nepřejícnost je věc zlá…

Pepa25

Tobě se snad jeho písničky líbí?!