mike beneš

Proč je míček na florbal děravý?

Nejlepší odpověď
annas

Proč má míček na florbal díry?

Děrovaný míček – má svůj původ v zámoří. Přitom vůbec nesloužil ke hře s hokejkami, ale – světe, div se! – jako tréninková pomůcka amerických baseballistů.

Děrovaný plastový míček totiž neničil už beztak velmi zkoušené lokty nadhazovačů a zároveň si zachoval kvalitní letové vlastnosti. Díky děrování na něj nepůsobil velký odpor vzduchu a i přes značně nízkou váhu dobře držel trajektorii letu.
--

„A Švédové si míček jednou přivezli domů, hodili ho na zem a začali s ním hrát florbal,“ říká s nadsázkou sekretář České florbalové unie Zdeněk Mlčoušek. „Faktem je, že ve Skandinávii vyzkoušeli obdoby hokeje snad na všech možných površích a s různými míčky a hokejkami.“

Míček v této podobě byl pro florbal typický až do roku 2003, kdy hladký povrch vystřídalo „golfové“ vroubkování. Působí tak na něj daleko menší tření a odpor vzduchu, a proto létá ještě rychleji. „I nováček je schopen vystřelit téměř stokilometrovou rychlostí,“ říká Mlčoušek. „Rány nejlepších hráčů pak převyšují i rychlost 180 kilometrů za hodinu.“

Daleko větší proměnou v nedlouhé historii florbalu prošly plastové hokejky. Původně krátké florbalky s rovnou čepelí brzy vystřídaly delší hole s omotanou rukojetí a nakonec i s klasickým zahnutím pro lepší vedení míčku a střelbu.

V počátcích této hry měl hůl podobně jako v hokeji i brankář. Postupně se však zjistilo, že klečící brankář bez hokejky chytá daleko efektivněji.

http://www.ty­den.cz/rubriky/spor­t/sportovni-stripky/proc-ma-micek-na-florbal-diry_2399.html#­.UzxVRaLZmko

Další odpovědi
Lamalam

Otvory snižují odpor vzduchu.