annas

Proč je líska považovaná za posvátnou a její ořech za symbol moudrosti?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Tedy Annas , dozvídám se tak zajímavé věci

Již v dávnověku byly lískové ořechy symbolem lásky a plodnosti. Mladé dívky jimi odměňovaly oblíbené tanečníky. Jejich využití uznávali jak Keltové, tak Římané.

Vraťme se ještě k Přemyslovi, jde o legendu natolik národní, že ji neopomenuli ani archeologové a vyvinuli poměrně velké úsilí, aby nalezli nějaký doklad, nějakou hmotnou památku pojící se k této pověsti. Ves Stadice v údolí Bíliny na Teplicku skutečně existuje a vcelku se všichni shodují, že jde o ony Stadice, o kterých se zmiňuje i Kosmas. Bohužel nelze uznat za hmotný důkaz pověsti o uctívaném lískovém keři, který zde rostl prý od dob, kdy Přemysl zarazil do země svojí otku. O tomto keři se zmiňují kroniky, podle kterých ještě v roce 1627 byly podle starého zvyku donášeny ke korunovacím ořechy z Přemyslovy lísky ve Stadicích. O symbolickém významu lískových ořechů, jako zosobnění moudrosti v keltské mytologii nelze pochybovat.

Už v dávnověku byly symbolem plodnosti. Jejich pravidelná konzumace dostane organismus do kondice a pak je případnému využití plodnosti těla cesta otevřená… ovšem, zase to nepřežeňte.

Zdroj: http://www.no­vyvek.cz/?sek­ce=maminka&pg=cla­nek&id=528

anonym

No vidíte, je mi 66 let, ale že je líska posvátná a její ořech symbolem moudrosti, to jsem tedy nevěděla. Zase jsem o něco méně pitomá.

annas

Emilie, kdybych nečetla časopis Vitae, tak jsem to rovněž nevěděla. Ráda se něco dovídám a jsem ráda, že i někoho dalšího otázka zajímá.