Avatar uživatele
annas

Proč je líska považovaná za posvátnou a její ořech za symbol moudrosti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, anonym, quentos, vagra, aramah, rynek878 před 4922 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Tedy Annas , dozvídám se tak zajímavé věci

Již v dávnověku byly lískové ořechy symbolem lásky a plodnosti. Mladé dívky jimi odměňovaly oblíbené tanečníky. Jejich využití uznávali jak Keltové, tak Římané.

Vraťme se ještě k Přemyslovi, jde o legendu natolik národní, že ji neopomenuli ani archeologové a vyvinuli poměrně velké úsilí, aby nalezli nějaký doklad, nějakou hmotnou památku pojící se k této pověsti. Ves Stadice v údolí Bíliny na Teplicku skutečně existuje a vcelku se všichni shodují, že jde o ony Stadice, o kterých se zmiňuje i Kosmas. Bohužel nelze uznat za hmotný důkaz pověsti o uctívaném lískovém keři, který zde rostl prý od dob, kdy Přemysl zarazil do země svojí otku. O tomto keři se zmiňují kroniky, podle kterých ještě v roce 1627 byly podle starého zvyku donášeny ke korunovacím ořechy z Přemyslovy lísky ve Stadicích. O symbolickém významu lískových ořechů, jako zosobnění moudrosti v keltské mytologii nelze pochybovat.

Už v dávnověku byly symbolem plodnosti. Jejich pravidelná konzumace dostane organismus do kondice a pak je případnému využití plodnosti těla cesta otevřená… ovšem, zase to nepřežeňte.

Zdroj: http://www.no­vyvek.cz/?sek­ce=maminka&pg=cla­nek&id=528

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

No vidíte, je mi 66 let, ale že je líska posvátná a její ořech symbolem moudrosti, to jsem tedy nevěděla. Zase jsem o něco méně pitomá.

před 4922 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Emilie, kdybych nečetla časopis Vitae, tak jsem to rovněž nevěděla. Ráda se něco dovídám a jsem ráda, že i někoho dalšího otázka zajímá.

před 4921 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek