Avatar uživatele
Zlatý

Proč je líska považovaná za posvátnou a její ořech za symbol moudrosti?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tedy Annas , dozvídám se tak zajímavé věci

Již v dávnověku byly lískové ořechy symbolem lásky a plodnosti. Mladé dívky jimi odměňovaly oblíbené tanečníky. Jejich využití uznávali jak Keltové, tak Římané.

Vraťme se ještě k Přemyslovi, jde o legendu natolik národní, že ji neopomenuli ani archeologové a vyvinuli poměrně velké úsilí, aby nalezli nějaký doklad, nějakou hmotnou památku pojící se k této pověsti. Ves Stadice v údolí Bíliny na Teplicku skutečně existuje a vcelku se všichni shodují, že jde o ony Stadice, o kterých se zmiňuje i Kosmas. Bohužel nelze uznat za hmotný důkaz pověsti o uctívaném lískovém keři, který zde rostl prý od dob, kdy Přemysl zarazil do země svojí otku. O tomto keři se zmiňují kroniky, podle kterých ještě v roce 1627 byly podle starého zvyku donášeny ke korunovacím ořechy z Přemyslovy lísky ve Stadicích. O symbolickém významu lískových ořechů, jako zosobnění moudrosti v keltské mytologii nelze pochybovat.

Už v dávnověku byly symbolem plodnosti. Jejich pravidelná konzumace dostane organismus do kondice a pak je případnému využití plodnosti těla cesta otevřená… ovšem, zase to nepřežeňte.

Zdroj: http://www.novyvek.cz/?sekce=m aminka&pg=clanek&id=528

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

No vidíte, je mi 66 let, ale že je líska posvátná a její ořech symbolem moudrosti, to jsem tedy nevěděla. Zase jsem o něco méně pitomá.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Emilie, kdybych nečetla časopis Vitae, tak jsem to rovněž nevěděla. Ráda se něco dovídám a jsem ráda, že i někoho dalšího otázka zajímá.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5078
Zlatý Drap 3171
Zlatý led 2241
Zlatý Kepler 2040
Zlatý marci1 1742
Zlatý ivzez 1397
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1272
Zlatý mosoj 973
Zlatý zjentek 872

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.