Slayer5

Proč je kys. fosforečná H3PO4 a né HPO3?

Doplňuji:
Ještě se to učím a pořádně to ještě neumím :D

Odpovědi
RyuzakiKate

Protože je trihydrogenfos­forečná.

Emefej

Nerozumím otázce, HPO3 je kyselina fosforečná.

Kelt

Protože je ve třetí periodě Mendělejevovy periodické soustavy a může používat na rozdíl od dusíku, také d orbitaly. dusík používá pouze s a p orbitaly, proto je HNO3, ale H3PO4. Kromě toho je dusík tvořený dvojatomovou molekulou N2, spojenou trojnou vazbou, která je jednou z nejstálejších molekul, fosfor se vyskytuje jako molekula P4, která je aspoň jako modifikace bílého fosforu jednou z nejreaktivnějších látek, na vzduchu se musí chránit pod vodou, aby nedošlo k jeho samovznícení. Kromě toho, existuje i HPO3, ale ve formě (HPO3) x , která vzniká určitým složitým procesem.

da ny

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ky­selina_fosfore%C4%8Dn%C3­%A1
Učíš se, nebo nás zkoušíš? ;-D

Theres-blue

Kyselina fosforečná je správně trihydrogenfos­forečná.

Pokud vytváříš vzorec, učitel/ka by ti měla říct celý tento název. Předpona -tri znamená tři a proto napíšeš k H trojku. Potom počítáš 3 + 1 : 2 = 4 a proto je u O čtyřka.

Pokud děláš název, jakmile vidíš u H trojku, napíšeš trihydrogen a poté si dopočítáš zbytek názvu.

Není to tak jen s 3, ale se všemi čísly většími než 2. Pokaždé, když je u H větší číslo než dva, musíš napsat správnou „předponu“ (teď, nevím, jak se tomu říká :D).

PS: Snad jsem to vysvětlila dobře, učili jsme se to na začátku tohoto roku, takže doufám, že jsem to dobře pochopila. :)

AlanGC

Kyselina fosforečná je stále H3PO4.

HPO3 je rezonancia vzorca H3PO4. Je to degenerovaná kyselina.