bolak

Proč je kráva mnohem vulgárnější než koza?

Myšleno jako nadávka. A je to tak i v jiných zemích? Předpokládám že třeba v Indii je to lichotka, nebo ne?
Doplňuji:
annas: a spojení „šílená kráva“ (to je šílená kráva, co?) vzniklo ještě před BSE nebo až po něm?

Nejlepší odpověď
annas

Dnes zřejmě kvůli tomu, že kráva je větší zvíře než koza, takže vyjadřuje větší míru záporných či kladných vlastností. Současně se toto oslovení používá mezi mladými jako výraz „obdivu“ či slovní výplň věty. Stejně jako W + V užívali výraz „vole“.
I když v minulosti vzniklo víc nadávek podle kozy než podle krávy – jiné měřítko.

Z obyčejného spisovného slova se v určitém kontextu stává vulgarismus, nadávka či projev pohrdání. V minulosti šlo o přenesení, metaforu na základě společných vlastností s daným zvířetem..

Přidávám něco z historie, když se k různým zvířatům vztahovaly pověry. Využila jserm etymologie, historie slovníky atd.

Když se kráva začne používat jako nadávka, její původ se odvíjel od společných vlastností zvířete, které působí neohrabaně, hloupě.

Kráva bývala přezdívkou pro dospívající a neobratnou dívku. Později se význam rozšířil jako nadávka hloupé, neohrabané, líné osobě. Kráva (zvíře) totiž působila tak na člověka.
Poprvé se nadávka „ty krávo“ objevuje v r. 1934. Uvádí Oberpfalcer jako vyjádření údivu z něm. Kuh – označení pro hloupou ženu.. Dnes se opět významy rozšířily …

Koza je mlsná, takže „mlsná koza“ znamenal nelichotivý název pro mlsnou ženskou. Koza byla jinak znakem chudoby, v které krajině lze spatřit hojně pasoucích se koz, tam je bída, lid tu nemá tolik píce, aby mohl živit krávu. Později se začala používat pro praštěnou ženu

Když se koza „okozlila“, nesla jí hospodyně „do kouta“ kousek chleba, kousek cukru, rozinky, mandle, sušené švestky a p. Koza je mlsná a chce míti po porodních bolestech něco lepšího, jinak mohla by zdechnouti.

Stejně tak na základě srovnávání vznikla další přirovnání, která se stala později základem nadávek. ˇUsloví se zkrátila …

Rozumíte tomu jako koza petrželi – špatně. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá – uspokojiti obě strany. Mluví jako koza před smrtí – hloupě atd.

Usloví na krávu bylo méně než na kozu.. Zřejmě i kvůli tomu, že byla dražší, mohli si ji koupit ti "bohatší, byla i tažná na rozdíl od kozy, tudíž užitečnější., Kráva dojná, tažná, žírná, stelná. Proto si jí hospodáři více cenili.

Hospodařil s krávy na kozu – špatně. Vymámil od jalové krávy týle! – že dovede dobře mámiti, že má výřečnost.

atd.

Např. http://www.mys­livost.wz.cz/1­.dobytek.html

Další odpovědi
anonym

Protože křepelka je blbější než slepice. Řekni ženské, že je jako křepelka a bude se tetelit, ale slepice ji naštve.

Kotja

Protože kráva líp zní – je tam R, koza zní neslaně nemastně.

jirkajirka

Kráva je valice užitečné zvíře,koza to byla taková kravička chudých.Ono nazvat někoho krávou může být i veliká urážka pro to zvíře.

annas

Šílený člověk, šílená ženská vzniklo hodně dávno.
Tento výraz má několik možností původu.

Pojem šílený různě odvozený podle významu:

  1. demence ‘slaboduchost’, dementní, ob.

hanl. dement. Z lat. dēmentia ‘šílenství

  1. amok ‘šílenství’. Přes angl. amok z

malajského amok ‘zuřivý, šílený’ (původně
o kuřácích opia, kteří ve stavu
šílenství ohrožovali okolí).

  1. frenetický ‘bouřlivý, nadšený’. Z lat.

phrenēticus z ř. frenētikós ‘šílený’ k frē̺n
‘bránice’, ale i ‘duše, rozum, rozvaha’
(staří Řekové věřili, že pod srdcem sídlí
duše, rozum atd.).

  1. šálit, šálivý, šalba, šalebný, ošálit. P.

szaleć ‘šílet, ztrácet smysly, hýřit’, r.
šalít’ ‘dovádět, zlobit’, s./ch. šȁliti se
‘žertovat’. Psl. *šaliti, *šala vychází
zřejmě ze staršího *chēl- (A1), jehož
původ – jako u většiny případů s počátečním
ch- (A8) – je nejasný.
Stejně jako Stč. šieliti ‘zbavovat rozumu’

Další význam „šílený“ je nadsázka – ​expr. maximálně intenzivní, velmi velký, strašný. To se používá běžně, takže i v tomto významu se mohlo dostat do nadávky.
Dvě možnosti :a) šílenost – jako pomatenost; b) šílenost jako nadsázka – jako velká blbost, hloupost.

Takže když se u nás nadávka kráva objevila ve 30. letech, takže už tehdy mohlo vzniknout spojení šílená, tedy hodně hloupá, blbá.

Publicistický výraz šílená kráva pojmenování zvířete,, které má chorobu postihující mozkovo-nervový systém. Takže toto pojmenování je odvozené ze staršího původního významu.

Šílený člověk – šílená kráva (nadávka) – určitě dříve než „choroba“ = šílená kráva (zvíře).

anonym

Česílko – to jsou taková ta oblíbená ´rčení´

  • holka jako lusk
  • máš nohy jako srnka

Dochy

jojo… křivý a chlupatý 😉