vojta@super

Proč je k Mikulášovi čert?

Dobrý den zajímalo by mě proč je k Mikulášovi čert?.

Nejlepší odpověď
annas

Sv. Mikuláš nechodí sám a většinou má s sebou společnost. V Čechách chodí s Mikulášem čert. Je jisté, že podle legendy nejde údajně o žádného čerta. Jde prý o muže, který musí být celý černý a s umazanou tváří jen proto, aby vzbuzoval hrůzu a strach, neboť představuje špatný charakter a trest. Trestá děti holí nebo vrbovými proutky, ale jen ty, které zlobily. Možná, že také údajně jde o onoho legendárního hostinského, i když je to dnes již poněkud nejisté. U nás v Čechách se tuto legendu a její význam však podařilo vystihnout poněkud dobře, a tak se stává z černého a umouněného hostinského čert. (Tato legenda povídá o tom, jak sv. Mikuláš vrátil zpět životy tří chlapců, které zlý hostinský zabil a naložil v soli do sudu. Důležitý je tedy prvek navrácení života. Takový příběh je totiž obrázkem toho, že sv. Mikuláš porazil ďábla zosobněného hostinským a vzkříšením dětí přemohl smrt). Nejde jen o obraz zla, ale již o skutečnou osobu ztělesňující zlo, o samotného Satana. A v tom spočíval původní význam Mikuláše. Vítězství Krista nad ďáblem. Nicméně význam legendy se poněkud zapomněl, a protože díky tomu přestal být Mikuláš pro lidi postavou představujícího Krista, měl sv. Mikuláš s sebou jen čerta. A když už má Mikuláš s sebou čerta,tak mu nezbývá ani nic jiného, než aby vyvážil zlo dobrem, a proto musí s sebou vzít také anděla.
Zpracováno podle uvedené stránky.

Zdroj: http://www.kra­saapece.cz/sa­lon/historie-mikulase-certa-a-andela_253.html