Kulpix

Proč je jedna SMS omezená právě na 160 znaků?

Proč je to právě těch 160 a ne jiný počet?

Nejlepší odpověď
mvk

Protože se funkce SMS do systému GSM doplňovala později a k přepravě využívá věty signalizačního protokolu, které proudí v síti pořád a když zrovna síť na daném směru nikoho s nikým nespojuje ani nikoho nezavěšuje, tak jsou prázdné. A taková signalizační věta je dlouhá 140 bajtů (pro text tedy 140 8-bitových znaků). A aby se do té díry vešlo o něco víc textu (a stejně se tehdy v praxi daly naťukat jen znaky základní abecedy), ta díra se použila pro 160 7-bitových znaků. SMSky nejsou omezeny na 16 znaků, dají se spojovat, i když pak má jedna část jen 153 7-bitových znaků kvůli režii (aby systém věděl, která patří ke které).

V jiných abecedách se musí použít vícebitové kódování, takže SMS je kratší, třeba jen 70 znaků, ale třeba jimi v té čínštině vyjádříte víc obsahu, co já vím…

Další odpovědi
gecco

Protože podle definice standardu GSM může mít SMS max. 1120 bitů a běžně se používá 7bitové kódování (1120/7=160); pokud ve zprávě použiješ češtinu, přepne se kódování na 16bitové a do zprávy se vejde jen 70 znaků (1120/16=70)…
😉