whytsno

Proč je impresionismus v umění důležitý?

Dobrý den, u téhle otázky (Proč je impresionismus tak důležitý?) jsem se zastavil a připadal si, jako bych byl ztracený v labyrintu.
Tedy, kdyby byl mezi Vámi nějaký odborník, tak bych rád slyšel Váš názor na tuto otázku (bavíme se o oblasti umění). Děkuji mnohokrát.

P/S: Myslím si, že tato otázka je dost nekonkrétní a obtížná :/ proto prosím o rady. Ledaže by díky tomuto směru vzniknul nějaký nový směr/nový objev či podobné věci. Nezaznamenal jsem něco takvého, takže budu se těšit na Vaše moudrosti a názory.

Nejlepší odpověď
annas

Jak víte, Impresionismus vznikl v 70. letech 19. století ve Francii, byl pojmenován podle slavného Monetova obrazu Impresa. plně ovládl francouzské umění v sedmdesátých letech 19. století. Byl pojmenován podle slavného Monetova obrazu Imprese,.

Monetova barevnost se stala vyjadřovacím prostředkem okamžiku, malířova dojmu, vjemu, zachycení světla a životnosti přírody. Impresionisté se díky novým poznatkům ve fyzice a optice naučili vnímat tvary, barvitost a rozmanitost přírody i i dalších jevů na základě vědeckých poznatků – tedy úplně jiným způsobem než dříve, i když Moneta odsuzovali..

Impresionisté tedy zachycují pravdu vteřiny, pravdu okamžiku, obraz je čistě subjektivní, citově zabarvený podle toho, co autor vidí, slyší či vnímá.

Impresionismus navazuje na realismus, metodu pravdivého zachycení skutečnosti. To má impresionismus společné s realismem – zachycuje skutečnost, ale liší se tím, že realismus je objektivní, impresionismus je subjektivní, vychází z okamžiku duševního rozpoležení. Snaží se zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle, neopakovatelné chvíle, okamžik duševního rozpoložení.

Opakuji, že právě tento pohled na skutečnost vzbudil nevoli u mnohých malířů, ale ukázal i jinou cestu ve vnímání skutečnosti.

Na rozdíl od objektivního realistického pohledu na skutečnost ji vidí subjektivně. Takže autoři promítají do svých děl své nálady, pocity atd. Učí ostatní dívat se na svět s vlastními pocity, barevné skvrny se spojují až v pohledu diváka. .

Např. Symbolisté na rozdíl od impresionismus považují autoři např. přírodu jako symbol, obraz jejich duše.

Opakuji – impesionismus je důležitý proto, že mění pohled na skutečnost. Využívá vynálezů té doby.

Vznik impresionismu souvisí také s vývojem společnosti, technickými objevy, kvalitními barvami v tubách, které se mohly přenášet, optikou a barevností.

Především však se uvádí souvislost s vynálezem fotografie, Monet i Degas měli fotoaparát a uvědomili si, že přístroj je schopný zachytit krásu a pomíjivost okamžiku.

Proto začali vytvářet obrazy, experimentovat, mnoho obrazů se podobá fotografii – např. rozmazaná místa ´= vnímání pohybu..

Stejně tak je ovlivnily japonské dřevoryty, které se objevily ve Francii jiným pojetím perspektivy a využitím prostoru.

Další odpovědi
led

Veľmi zjednodušene…
Nazvala by som to „predchodca fotografie v maľbe“. Na rozdiel od klasickej maľby vytváranej pomaly, impresionizmus sa snažil zachytiť istý okamih v neustále pohybujúcom sa čase, podobne, ako fotograf sa snaží zachytiť „zelený lúč zobúdzajúceho sa Slnka“, ten moment, ktorý sa už nikdy nevráti. Nejde o ostrosť detailov, ale o samotnú myšlienku, o zachovanie pocitu v danom čase na danom mieste…
pri impresionizmu nehľadajte detaily, nehľadajte brvno v lese, ale odstúpte od objektu a vnímajte súvislosti, pozorujte les aj so životom v ňom.

Klaproth

Nejsou žádné důležité a nedůležité umělecké styly. Každý z nich má v historii umění své místo.