IlsaAdolfine

Proč je hudebních skladatelů o tolik více než skladatelek?

Co myslíte? A proč zrovna u skladatelů je ze všech uměleckých oborů ten rozdíl nejvýraznější?

Nejlepší odpověď
annas

Ženy se starají o rodinu a domácnost

Nedala jste jinou možnost, takže něco zatrhnu.

Proč existují piloti, automobiloví závodníci? I když to neplatí vždy, je stále rozdíl mezi ženskými a mužskými povoláními. Důvody jsou různé, třeba tradice, psychická zátěž, čas atd.

I když jsou ženy výbornými interpretkami hudby, skladatelek je opravdu málo.

Třeba jim chybí mužská ctižádostivost, možná se nedovedou do kompování „zazřat“, snesou menší psychickou zátěž, když se nedaří,, musí se tarat o rodinu a domácnost.

Skládání hudby určitě vyžaduje logické myšlení, uplatňují se i matematické prvky např. – akordy, takt, souzvuk tónů atd.

Jsou to jen názory, může to být docela jinak.

„Hudba je aritmetika zvuku, tak jako je optika geometrií světla“.
Claude Debussy (1862–1918)

Další odpovědi
Agneta

Ženy se starají o rodinu a domácnost

Sice jsi nedala více možností, ale s tímto jsem spokojena, neboť to trefně vystihuje…je to věčné téma, a je vidět, že tu na světě už musíme být hóóódně dlouho (50 miliónů let dlouhý vývoj hominidů), neboť se „pohlaví“ vyvinula do dost specifických forem – a přesto se ale výborně doplňují, je to evolucí.

Jen se podívej, jak si hrají kluci – a jak holky (např. u PC) :DDD

fcoop

Testosteron

Možná,že to bude hlavní důvod – kromě jiných.

Hud.skladatelů­..........2 710 000
Hud.skladatelek­........25 500
Poměr........106:1

Současný hud.skladatel-ka.........419 000:2650 = 158:1

Spisovatel : spisovatelka = 1.100.000:179.000 = 6:1

Současný spisovatel : současná spisovatelka = 117.000: 26.800 = 4:1

Básník : básnířka = 416.000:38.200 = 11:1

Současný básník : současná básnířka = 86.200:13.800 = 6:1

Slavný malíř : slavná malířka = 42.100:5.300 = 8:1

(zde jsem přidal „slavný“, abych eliminoval malíře pokojů)

Současný malíř : současná malířka = 71.500:10.400 = 7:1

Sochař : sochařka = 167.000:10.900 = 15:1

Poměry získané pro nehudební oblasti umělecké tvorby lze myslím uspokojivě vysvětlit sociokulturně (i v dnešní době můžeme hovořit o nerovných příležitostech, o vlivu výchovy atd.) a metodologicky (na výsledcích se jistě podílí preference mužského tvaru podstatného jména coby základního pojmenování dané profese, z čehož plyne častější výskyt). Ale v případě hudební tvorby ten (ne)poměr přímo bije do očí a sociokulturní ani metodologická hypotéza k objasnění této záhady podle mě nestačí. Vypadá to, že komponování je mužskou záležitostí podobně jako třeba automobilové závodění. Přitom jsou ženy vynikajícími interpretkami, rozhodně jim nechybí cit pro hudbu ani muzikálnost. Co jim tedy chybí? Že by se na schopnosti komponovat podílel testosteron? (Net)

ivzez

Společenské předsudky

Doplňuji:
Vybrala jsem „nejnesmyslnější“ odpověď,
ale není to ani jedna z uvedených možností.

Skládání hudby do jisté míry souvisí s logikou a matematikou,
ale nemyslím, že by ženy trpěly nedostkem logického myšlení.

Muži podle mne mají více „tvůrčího ducha“ než ženy, což se
projevuje nejen v hudbě, ale ve všech uměleckých odvětvích.
Ženy se poměrně často „vyblbnou při tvořeníčku“ a na tvorbu
nemají ambice ani možnosti (časové, finanční, prostorové, …)

@Fcop:
Zaujal mne poměr sochařů a sochařek.
měla jsem dojem, že je tam rozdíl větší.

talka

Ženy se starají o rodinu a domácnost

Agneta

fcoop … malování je přece doménou žen, a ten poměr odhaduji na 4 : 1 !
Takže s tou statistikou není něco v pořádku:D

Agneta

IlsaAdolfine >>> Teď k tomuto bodu: „Nedostatek logického myšlení u žen“

Logické myšlení není u skladatelů právě na místě – to by to mohli hned zabalit
Jestli teď víš, co myslím:D

marci1

Těžko říci. Ženy asi více naplňuje péče o děti a domácnost. Muži mají více času a když skládají hudbu, tak kolem něj chodí celá rodina po špičkách. Muži se také chtějí více předvádět. Je ale pravdou, že třeba takový Karel Svoboda nebo Petr Hapka, když vezmeme současnost a populární hudbu, to byli opravdu páni skladatelé. Chybí tu. 🙂