Standa Macík

Proč je grafologie považována skeptiky za pseudovědu?

Dobrý večer,

slyšel jsem, že prý podle skeptiků je grafologie nesmysl, že je to pseudověda. Já nechápu, proč si to někdo myslí, vždyť je jasné, že náš charakter ovlivňuje to, jak naše písmo vypadá, nevím, proč to zase nějací páni skeptici zpochybňují (ti ve skutečnosti zpochybňují skoro všechno). Navíc se metod grafologie využívá i u policie, takže je jasné, že to asi nesmysl nebude. Kdo chcete, můžete si o tom něco přečíst na netu. Proč to tedy některá individua nazývají pseudovědou? Děkuji za všechny slušné odpovědi.

Standa Macík

Nejlepší odpověď
Drap

U Policie se používá hlavně jako důkaz to, či daný text psal ten či onen člověk na základě srovnání dvou písem. Tam jsou metody a postupy jak písma vzájemně porovnat. s dalšími aspekty této vědy, jako určit povahu člověka a podobně, neexistují vědecky podložené metody, jak to určovat. To co nejde změřit, zvážit a podobně je to problematické a vědecky nelze dokázat. Proto je to považováno jako pseudovědu. Je jen na tobě, zda tomu budeš, či nebudeš věřit.

Další odpovědi
annas

Jsou to skleptici, takže mají jiný názor na určité jevy.

Dnešní grafologie je založena na vědeckém základě, používá moderních psychologických poznatků a vychází především ze zákonitostí fyziologie pohybu. Tyto zákonitosti, stejně jako psychologická interpretace jsou přesně formulovány. Přesto se bude celková interpretace grafolog od grafologa lišit v závislosti na jeho osobnosti, vzdělání a jazykové výbavě: asi jakoby se lišil portrét od několika malířů, na němž bychom však poznali, že se jednalo o stejný objekt. Tzn. jádro grafologické interpretace by mělo být shodné, ověřitelné a vyvratitelné na základě konkrétních znaků obsažených v písmu. To je jakýsi grafologický „ground“, jehož nadstavbu tvoří osobní kvality, zručnost a zkušenosti toho kterého grafologa.

https://ografo­logii.blogspot­.com/2007/09/je-grafologie-vda.html

Projdwěte si otázky v archivu, jsou z doby, kdy se grafologie pouzžívala.
.

Mozek řídí naší ruku, proto písmo vypovídá o člověku, jeho temperamentu, citovosti, sebeovládání, pracovní výkonnosti atd.
Někde jsem četla, že ve Francii musí uchazeč o zaměstnání předožit životopis ručně napsaný. Grafolog pozná, jak bude adept v zaměstnání pracovat,zda bude svědomitý, pečlivý.
Nedávno mně říkala jedna známá, že si podala žádost o zaměstnání včetně životopisu. Bylo to na poslední chvíli, neměla možnost životopis a žádost přepsat na počítači a vytisknout, proto je odevzdala ručně psané s tím, že tiskopisy vymění, bude-li pozvaná k pohovoru.
Jaké však bylo její překvapení, když se dostavila k pohovoru, předávalla doklady a dostala potěžující zprávu, že právě rukou psaný životopis rozhodl o jejím přijetí z počtu asi 30 uchazečů. Takže i u nás některé společnosti vycházejí z toho, co grafolog vyčte z písma.

O mně známí tvrdí, že mám písmo úpravné, ale špatně čitelné. Píši polotiskacím, polopsacím písmem, znaménka dělám hned. Kdysi jsem psávala gratulace k různým jubileím.

Pepa25

Došlo k záměně pojmé grafologie a písmoznalectví – stačí si přečíst https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Grafologie
Co je to pseudověda je poměrně jednoduché: teorie, které odporují poznání a důkazům (astrologie a horoskopy, homeopatie atd. atd).
Pokud se grafolog „trefí“, tak je to spíš otázka psychologie než vlastního rozboru písma.

Filip84

A co ti je, pořád, po tom, co si myslí druzí? Ty nemáš vlastní názor, vlastní věci, vlastní postoj? Oni, snad, nemají právo „zpochybňovat skoro všechno“?

  • Slyšel jsem“ není věrohodný zdroj.
  • Já nechápu, proč si to někdo myslí.“ Ty to chápat nemusíš, oni nemají povinnost formulovat své postuláty, nebo myšlenky, tak, abys je Ausgerechnet ty chápal.
  • vždyť je jasné, že náš charakter ovlivňuje to, jak naše písmo vypadá“. To není objektivní materiální pravda, pouze tvůj subjektivní názor. Nemůžeš to dokázat nad jakoukoli rozumnou pochybnost.
  • Navíc se metod grafologie využívá i u policie, takže je jasné, že to asi nesmysl nebude.“ Blbost, to není argument. Dřív se také používal outrpný vejtaz, stejně, jako až Ústavní soud musel učinit přítrž tomu, že se pachová stopa používala jako přímý, a často jediný, důkaz. Nerozumíš, absolutně nerozumíš, zákonné dělbě moci, policie o ničem nerozhoduje, nenalézá právo.
  • Kdo chcete, můžete si o tom něco přečíst na netu.“ Nechci, mne to nezajímá. Ty máš povinnost uvádět zdroj svých kydů:

Uvádějte zdroj
Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří.
“ (Kodex uživatele – https://www.od­povedi.cz/kodex).

Jestliže tvrdíš, že lze „něco přečíst na netu“, uveď ztroj.

  • Proč to tedy některá individua nazývají pseudovědou?“ Individuum jsi ty, oni jsou individuality. To, ovšem, ty nevíš, co znamená, je to zcela mimo tvůj vesmír.

Snůška kydů, banalit, ubohostí. Koho to zajímá, jako?

To není otázka, to je provokace!

petrph

Grafologie je pseudověda, pravě proto že to není oficiální věda. V tom to je. Ona prostě věda, rozuměno vědecký obor musí splňovat řadu podstatných podmínek. Musí musí už mít řadu obecně uznávaných představitelů. musí její výsledky citovat vědecké časopisy, musí mít státem potvrzenou VŠ, kde učí další generace vědců – ale tam už je musí učit stejně uznaní profesoři.
Tohle grafologie sama o sobě nemá. I když některá její dílčí zjištění se pak používají v psychologii či kriminalistice.