Dismas

Proč je Dovolená s Andělem barevná a ostatní filmy z 50. let ne?

Bylo to kolorováno dodatečně?

Nejlepší odpověď
annas

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:VJKJEH­pDHjoJ:is.muni­.cz/th/383594/ff_b/Ka­terina_Jelinko­va.pdf+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Bakalářská práce
Masarykova univerzita
Filozofická fakulta
Ústav filmu a audiovizuální kultury
Kateřina Jelínková
(FAV / BA, bakalářské prezenční studium

"O začátcích barevného filmu v Československu j jsou poměrně kusé informace.

Jeho rozjezd souvisí i s Lfirmou Agfa, která dodávala barevný materiál. Byla součástí koncernu IG Farben a měla dva výrobní závody, jeden se nacházel na východě a druhý na západě Německa. Východní Agfa Wolfen byl po válce znárodněn, druhý Agfa Leverkusen nikoliv. Vznikly takdvě samostatné firmy, které vyráběly produkty stejné značky. Tím pádem vznikaly spory o ochrannou známku." Východ x Západ – dodávky k nám.

„První barevný celovečerní hraný film byl Jan Roháč z Dubé Vladimíra Borského z roku 1947, ten byl natočen na Agfacolor.23. Jan Roháč z Dubé byl však na dlouhou dobu poslední celovečerní hranýbarevný film, v letech 1948–50 žádný další nevznikl, pouze několik krátkých a animovaných. Od roku1951 je však celovečerní hraný barevný film na vzestupu až do roku 1954, kdy jich bylo natočeno dokonce deset. Mezi ně patří asi nejznámější raný barevný film Byl jednou jeden král. Pohádkové náměty byly nejvhodnějšími pro barevné filmy a podobné projekty jsou pak natáčeny výhradně barevně.“

Mezi pohádky samozřejmě nepatřil film „Dovolená s Andělem, typ "agitačního filmu“ Film je natočen v době, kdy byl v Československu u moci Klement Gottwald, tudíž v době toho nejzarytějšího „komunismu“. Agitka (ať silná či slabá) se vetřela snad do každého filmu. „Dovolená s Andělem“ je natočená přesně v tom duchu, avšak není to pouhopouhý propagandistický šrot. Je to oddechová zábava, dnes sice přijdou vtipné i věci, které v době natočení nepřišly (a ani možná přijít nesměly), s perfektním Jaroslavem Marvanem v hlavní roli."
http://www.csfd­.cz/film/10090-dovolena-s-andelem/prehled/

Zřejmě i z tohoto důvodu byl film natočený v barvě – poukazoval na soužití v soudružském kolektivu, oslavu věčného prátelství s SSSR, dokonce i o dovolené mysleli rekreanti na práci.

Další odpovědi
Kepler

Takových filmů bylo víc, ale ještě to nebyl standart, tehdy to byla nákladná záležitost. Třeba Císařův pekař (1951).